Gündem

Fiat Chrysler Kararı Deprem Etkisi Yarattı!

Otomotiv dünyası Fiat’ın dizel otomobiller hakkında aldığı kararla sarsıldı. Bir gazetede çıkan habere göre Fiat Chrysler binek otomobillerde dizel seçeneğini kısa bir süre içerisinde tarihe gömecek.

Fiat Chrysler Dizelden Vazgeçiyor! Üretim 4 Yıl İçerisine Sona Erecek

İngiliz Financial Times’da yer alan habere göre Fiat Chrysler dizel otomobillerle ilgili önemli bir kararın eşiğinde bulunuyor. Dizelden vazgeçme konusunda şirketten resmi bir açıklama gelmese de dizel üretiminin sonlanacağına artık kesin gözüyle bakılıyor.

Dizele Yönelik Yasaklar Otomotiv Devlerini Harekete Geçirdi

Bilindiği üzere fosil yakıtlı araçlar arasında dizel konusundaki tartışmalar uzun zamandır devam ediyor. Dizel araçlardaki zararlı gaz salınımın yüksek olduğu savunulurken, bazı ülkeler konuyla ilgili önemli kararlar aldı. Özellikle Avrupalı ülkeler 2030 yılından sonra ülkelerinde dizel ve benzinli araç kullanımının yasaklanacağını, elektrikli araç üreticilerine ve kullanıcıları bazı teşvikler sağlanacağını duyurdu.

İşte tam da bu tartışmalar devam ederken ve düzenlemeler yapılırken, Fiat Chrysler cephesinden de önemli bir atak geldi. Şirketin adı bu konuda skandala da karışmıştı. Bunun yanında markanın dizel araç satışlarında son yıllarda düşüş kaydedilmişti. Azalan talep üretiminde gerilemesine neden olmuştu. Gazetede çıkan habere göre Fiat Chrysler 2022 senesinde binek araçlarda dizel seçeneğinden vazgeçecek. Bunun yerine üretim ve satışı benzinliye kaydıracak.

Kaynaklardan aktarılan bilgilere göre şirket resmi dizel açıklamasını 1 Haziran’da yapacak. Küresel pazarın önemli ortaklığı olan İtalyan ve ABD 4 yıllık ortaklık planlarını bu tarihte paylaşacak.

Otomotiv dünyasındaki hızlı değişime sadece Fiat ayak uydurmaya kalkmamış, dev isim öncesinde Toyota markası da dizele veda edeceğini açıklamıştı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri