Ekonomi

Fındık İhracatında Miktar ve Kazanç Arttı!

Dünyanın en büyük fındık üreticisi ve ihracatçısı olan Türkiye yeni sezonun ilk 7 ayında 191 bin tonluk ihracat yaptı. İhracattan elde edilen kazanç 1,2 milyar doların üzerine çıktı.

Fındık İhracatı 7 Ayda 1,2 Milyar Dolar Kazandırdı!

Dünyada fındık üretimi denince ilk akla gelen ülkelerden olan Türkiye yeni fındık sezonuna iyi bir giriş yaparak, ihracat miktarını ve ihracattan elde edilen geliri büyük ölçüde artırdı.

Ülkemiz dünya genelinde üretim en yoğun olduğu ülkelerden olurken, üretimin yüzde 75 gibi yüksek bir bölümünü tek başına yapıyor. Fındık ihracatınınsa yüzde 70’lik kısmını elinde tutuyor. Yeni sezon fındık ihracatının ilk yedi ayına ilişkin verilerse iç fındık ihracatının 191 bin 656 tona yükseldiğini, elde edilen gelirinse bir milyar 214 milyon dolar olduğunu kanıtladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Karadeniz Fındık Mamulleri ve İhracatçıları Birliği, fındık ihracat sezonunun 1 Eylül 2017 tarihinde başladığını, standart doğal iç fındık kentalinin ortalamada 612 dolar seviyesinden fiyatlandırıldığını ifade etti.

Türk Fındığının En İyi Alıcısı AB Oldu

Birliğin açıklamasına göre yeni sezon ihracatın başladığı günden geçen ayın son gününe kadar ülkemiz toplamda 191 bin 656 tonluk fındık ihracatı gerçekleştirdi. Bu miktarın ülkemiz ekonomisine getirisi bir milyar 214 milyon 681 dolar olarak kayda alındı. 7 aylık ihracat döneminde ihracatın ilk adresleri olarak AB ülkeleri oldu. Buna göre sezon başından Mart ayının sonuna kadar AB’ye 144 bin ton fındık ihracatı yapıldı. AB’ye üye olmayan Avrupalı ülkelere satılan fındık miktarı ise 13 bin 934 ton olarak belirlendi. Deniz aşırı ülkeler ihracatın 23 bin 260 tonunu karşıladı. Türkiye’nin diğer ülkelere yaptığı ihracatsa 10 bin 476 tonu buldu.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri