Ekonomi

O Firma Fikirtepe’de Yeni Bir Krize Yol Açtı! Çalışmalar Durduruldu!

Yaklaşık olarak 8 yıldır kentsel dönüşüm çalışmaları sürdürülen Fikirtepe’de önemli problemler yaşanıyor. Sözleşmelerin tamamlanması uzun zaman alan bölgede şimdilerde ise müteahhitler iş bırakıyor. Aynı nedenden dolayı en yeni olarak 22 numaralı adadaki hak sahipleri ilgili mercilere şikayet dilekçesi verdi. Bölgede problem yaşanan toplam 12 adadaki hak sahipleri ise halen daha bir çözüm yolu bulunmasını bekliyor.

İnşaat Firmaları Finansman Bulamama Gerekçesiyle İş Bırakıyor

Kentsel dönüşüm denilince İstanbul’da ilk göz önüne gelen bölge Fikirtepe. 2010 yılının sonu itibari ile kentsel dönüşüm çalışmalarına start verilen Fikirtepe’de her geçen gün yeni bir kriz yaşanıyor. Dönüşüm için tüm imzaların toplanması adına uzun yıllar beklenen bölgede şimdilerde işi tamamlayamama gerekçesiyle işi bırakan firmalar ve müteahhitler krize neden oluyor. En yeni olarak 22 numaralı adada çalışmalar yürüten Pana Yapı, hayata geçirmek üzere başlamış olduğu projesini bitiremeyeceğini hak sahiplerine bildirdi. Hak sahipleri ise bunun üzerine dün bir araya gelerek Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde dilekçe verdiler. Hak sahiplerinden biri şirketin kendilerine bildirdiği mazereti aktararak, şirketin maddi sıkıntıda olduğunu ve finansman bulamamaları nedeniyle projeden çekildiklerini bildirdiklerini ifade etti.

Mağdurlar Kira Yardımı Değil Tapularını İstiyor

Konu ile alakalı olarak yapılan haberlere göre, 2015 yılından bu yana projede yalnızca hafriyat çalışmaları tamamlanırken, bunun ile beraber bir de fore kazıkları yerine yerleştirildi. 2015 Haziran’da evlerini boşaltıp kiraya geçen hak sahipleri ise yaptıkları açıklamada yalnızca 1 senelik kiranın ödenmiş olduğunu, 2016 Hazirandan bu yana kiraların ödenmediğini ifade ediyor. Yaklaşık 700 konuta yer verilecek olan bu projede toplamda 400 hak sahibi mağdur olurken, söz konusu projede ayrıca 180 adet dairenin satılmış olduğu ifade ediliyor. Üstelik hak sahipleri kira yardımı talep etmezken, üzerlerine almış oldukları tapuları hacizden kurtarıp geri vermelerini talep ediyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri