fransada-suren-grevler-yuzde-20-kayba-neden-oldu
Dünya

Fransa’da Süren Grevler Yüzde 20 Kayba Neden Oldu!

Fransa’da havacılık ve demiryolu alanlarında devam eden grevler turizmde yüzde 20 kayba yol açtı.

Turizmdeki Kayıpların Sebebi İptaller

Fransa’da bir süredir demiryolu sektöründe ve havacılık sektöründeki grevler sebebiyle turizm sektöründe yüzde 20 oranına varan kayıp yaşandı. Fransa’da yayın yapan ekonomi gazetesi Les Echos tarafından yapılan habere göre SNCF olarak kısaltılan Fransız Demiryolu İdaresi ve Fransa’nın ulusal havayolu şirketi Air France’de çalışan personelin yaptıkları grev sebebiyle 2018 yılı nisan ayında turizm sektöründe yüzde 20 civarında kayıp yaşandı. Turizmde yaşanan kayıpların en büyük sebebinin iptaller olduğu açıklandı.

En Fazla İptal Tatil Beldelerinde Yaşandı

Turizmdeki iptaller en çok Fransa’nın batı ve güney bölümlerinde yer alan tatil beldelerinde görüldü. Yaz dönemine dair rezervasyonların bu durumdan ne şekilde etkileneceği de ayrıca merak konusu oldu. İki yıl üst üste yaşanan durgunluktan sonra 2018 yılında Fransa’da tekrar yükselmeye geçen turizm, restoran ve eğlence sektörü çalışanlarının gerçekleştirdikleri grevlerden dolayı olumsuz etkilendi. Bu durumdan Fransa’nın dünya genelindeki imajının da olumsuz etkilenmesinden endişe ediliyor.

SNCF’nin Kaybı 20 Milyon Euro

Bu hafta içinde yapılacak olan görüşmeler sonucunda havacılık ve demiryolunda grevlerin yaz boyunca devam edip etmeyeceği belli oluyor. SNCF tarafından Fransa hükümetinin reform yasası protesto ediliyor olması sebebiyle 23 Mart 2018 tarihinde greve karar verilmiş ve 2018 yılı haziran ayına kadar grevlerin kademeli bir şekilde devam etmesi kararı da alınmıştı. Grevler Fransa’da haftanın belirli günlerinde uygulanıyor. SNCF’nin grevlerden dolayı uğradığı kaybın ortalama olarak 20 milyon euro olduğu açıklandı.

Air France Uçuşlarının Yüzde 35’i İptal Edildi

Air France çalışanları da çalışma şartlarının daha iyi hale getirilmesi ve ücretlere yüzde 6 oranında zam talep etmeleri nedeniyle greve gittiler. Grevin başlamasından sonra Air France’in uluslararası uçuşlarının yüzde 35’lik kısmı iptal edildiği, orta mesafeye yapılan uçuşlarda da büyük oranda iptaller olduğu açıklanmıştı. Havacılık ve demiryolu sektörlerinde yapılan grevlerin bugün ve yarın da devam etmesi bekleniyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri