g20-toplantisi-basliyor-toplantilara-abdnin-kararlari-damga-vuracak
Dünya

G20 Toplantısı Başlıyor! Toplantılara ABD’nin Kararları Damga Vuracak!

Maliye bakanları düzeyinde düzenlenecek olan G20 toplantısına Amerika – Çin arasındaki ticaret savaşı endişeleri damga vuracak.

Toplantıya ABD’nin Kararı Damga Vuracak

Düzenlenecek olan maliye bakanlarının katılacağı G20 toplantısının en önemli konularından birinin Amerika ile Çin arasında yaşanması muhtemel ticaret savaşı endişesi olacak. ABD Başkanı Donald Trump yönetimi tarafından alınan bir kararla çelik ve alüminyum ürünlerine gümrük vergisi uygulaması getirilmesinden sonra Avrupa ülkelerinin de ABD’ye misilleme amacıyla yeni politikaları devreye alacağı endişeleri G20 toplantısına yön verecek.

ABD Hazine Bakanı Muafiyet Taleplerini Kabul Edecek

Türkiye’nin de içlerinde bulunduğu gelişmiş ve gelişmekte olan 20 ülkenin oluşturduğu G20 grubunda bu ülkelerin merkez bankalarının başkanları, maliye bakanları bugün ve yarın toplanacak. G20 toplantısı Arjantin’in başkenti Buenos Aires’de yapılacak. Toplantıda ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, G20’de yer alan ülkelerden gelen Donald Trump’ın yeni uygulamaları ile ilgili eleştirilere cevap verecek ve ABD’nin ticaret politikalarını savunacak. Amerikan Merkez Bankası’nın eski yetkililerinden olan Edwin Truman yaptığı açıklamalarda Mnuchin’in ülkelerden gelen ABD tarafından uygulanacak olan ek gümrük vergilerinden muaf olma isteklerini kabul edeceğini söyledi.

G20 Ülkeleri Endişe Duyuyor

ABD Başkanı Donald Trump, 23 Mart 2018 tarihinde hayata geçirilecek olan ithal edilen çelik ürününe yüzde 25, ithal edilen alüminyum ürününe de yüzde 10 oranında ek gümrük vergisi hakkındaki kararla ülkenin dünya genelindeki ticaret ortaklarının harekete geçmesine neden oldu. Donald Trump’ın, DTÖ olarak kısaltılan Dünya Ticaret Örgütü’nün geçerli kurallarına göre uzun yıllardır süregelen ticaret sisteminde de diğer ülkelere sormadan değişiklik yapması ve bu değişikliğin ABD’nin lehine olması G20 ülkeleri arasında endişelerin artmasına neden oluyor. Ayrıca Amerika tarafından Çin’e yönelik olan gümrük vergilerinin artırılması ve ülkeye yapılan yatırımların azaltılması gibi tedbirlerin ele alınması konusunda bir misilleme yapılabileceği endişelerinin artmasına da neden oluyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri