Gündem

Galericiler Dikkat! Belgesi Olmayana Ceza Yaptırımı!

Ceylan, 2. el otomobil satışlarında belge zorunluluğunun geldiğini, belgesi olmayanlara cezai yaptırımlar uygulanacağını söyledi. Aynı zaman galericilik mesleğinin de belge ile itibar kazanacağını ifade etti.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 13 Şubat tarihinde ikinci el motorlu kara taşıtlarına ilişkin yayımladığı yönetmelik kapsamında 2. el otomobillerin satışların yeni bir dönem başlıyor.

Yayımlanan yönetmeliğe ilişkin olarak her isteyen 2. el otomobil satışı yapamayacak. 2. el araç piyasasında satış yapılabilinmesi için pazarlama ile satış görevlisi olarak istihdam edenlerin mesleki yeterlilik belgesi alması gerekecek.

Bu Sınavlardan Başarılı Olunması Zorunlu!

2. el otomobil satışlarını yapmak isteyenlerin hem teorik hem de pratik sınavlarda başarılı olmaları gerekecek. Yapılacak sınavlar ise iş sağlığı ve güvenliği, müşteri ilişkileri, alım ve satım yapılacak otomobillerin değer tespitlerinin yapılabilinmesi, ASBİS kullanılabilinmesi, satış sonrasında müşteri memnuniyetinin değerlendirilmesine ilişkin olacak.

Türkiye 2. el otomobil satışını yapan ortalama 65 bin kişi bulunuyor. Söz konusu kişiler için 1 sene sonra belgesiz 2. el satış yapmaları durumunda da cezai yaptırım olacak.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan, kurumun amacının nitelikli eleman kazandırımı, eğitim ile istihdam arasında oluşan bağların kuvvetli hale gelmesi olduğunu söyledi.

“Kurum Kalite ile Yeterliliği Temsil Ediyor”

Mesleklerini geleneksel yöntemler ile devam ettirenlerin mesleki bilgi ile yeteneklerinin belgelendirmesinin önemli olduğunu söyleyen Ceylan, Mesleki Yeterlilik Kurumu olarak hem kaliteyi hem de yeterliliği temsil ettiklerini söyledi.

Tehlikeli ile Çok Tehlikeli gruplarında bulunan mesleklerin belge zorunluluğu olduğunu hatırlatan Ceylan, 2. el otomobil satışlarının bu iki grupta da bulunmadığını, ancak buna rağmen Bakanlığın belge zorunluluğu getirdiğini söyledi.  Artık galericilik mesleğini sadece yeterliliğe sahip olan kişilerin yapabileceğini söyleyen Ceylan, belge ile birlikte mesleğin kalitesinin ve itibarının yükseleceğini, bunun benzerinin emlakçılıkta da olacağını söyledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri