Ekonomi

Gana’yı Petrol Heyecanı Sardı!

Ekonomisini kakaoya bağlayan Gana’da petrol sevinci yaşanıyor. Yapılan açıklamaya göre ülkede bir değil çok sayıda petrol yatağı bulundu.

Gana Zengin Petrol Yatakları Sayesinde Fakirlikten Kurtulabilecek mi?

Gana dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alıyor. Ülkenin ekonomik faaliyetleri kakao ve kakao endüstrisine bağlı olarak devam ederken, Gana’da petrol yatakları bulundu. Bulunan petrol yataklarının oldukça zengin olduğunu ifade eden yetkililer, petrolün 2018 yılı bitmeden çıkarılmaya başlanacağını belirtti. Yataklardaki petrolü İtalyan ve İngiliz petrol arama şirketlerinin çıkaracağı da ifade edilenler arasında yer aldı.

Petrol Kuyularını İtalyan ve İngiliz Şirketler Açacak!

CNBC’nin haber bülteninde geçen habere göre, petrol yataklarındaki çıkarma işlemlerini ülkede faaliyet gösteren Tullow Oil ile Eni şirketleri üstlenecek. Söz konusu şirketlerden Tullow Oil’in İngiltere merkezli olduğu aktarılırken, Eni adlı firmanın İtalya merkezli olduğu bildirildi. Haberde ilk petrol kuyularının Sankofa bölgesinde açılacağı dile getirilenler arasında yer aldı.

Bu Sene Yüzde 8,1 Büyüme Bekleniyor

Gana ekonomisi bilindiği üzere kakao ve kakao endüstrisine bağımlı şekilde ilerliyor. Ülkenin ekonomisini şekillendiren ve önem arz eden diğer bir faaliyet ise altın! Ülke geçen sene yüzde 3,6 oranında büyürken, son gelişmeler sonrasında Gana’nın büyüme hızı ciddi oranda artış kaydedecek. Yapılan tahminlere göre Gana 2018 sonuna kadar en az yüzde 8,1 oranında ekonomik büyüme yakalayacak.

İhracatın Yüzde 42’si Altın!

Gana 2016 senesinde toplam ihracatın yüzde 42 gibi yüksek bir kısmını altın olarak gerçekleştirdi. Ülke vatandaşlarının kişi başına düşen geliri ise bin 610 Dolar civarında seyrediyor. Uluslararası para fonu ülkeye yönelik hazırladığı yardım programı kapsamında toplamı 918 milyon dolar bulan bir yatırım paketiyle Gana ekonomisine destek olmaya çalışıyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri