,
Gündem

Gayrimenkul Değerleme Neden Önemlidir?

İnsanlık, insan olduğunu keşfettiği ve nesnelere değer biçmeyi keşfettiğinden beri, birçok anlamda yeni meslek türleri ve iş kolları ortaya çıkmıştır. Bu meslek türlerinden ve iş kollarından birisi de gayrimenkul ekspertiz faaliyetleridir. İnsanların sigorta firmalarının, sigorta acentelerinin, bankaların, gayrimenkul satımı ve alımı yapılan yerlerin bulunduğu ortamlarda sıklıkla duyulan bir terim olan gayrimenkul ekspertiz hizmeti, fazla bilinmeyen fakat önemi oldukça büyük bir iş koludur.

Pek çok görevi ve işlevi bulunan gayrimenkul ekspertiz hizmeti, bilirkişilik raporlarından, değer belirlemelerine kadar pek çok alanda hizmet vermektedir. Birçok ekspertiz firmaları ve kişisel ekspertizlerin de bulunduğu ekspertiz bul adresinde de yer alan ve sıklıkla aratılan gayrimenkul ekspertizleri; sadece daire ve konut gibi yaşama alanlarında hizmet vermek yerine içinde arsa, hisse, iş yeri, rezidans gibi gayrimenkul sektörüne dair ne kadar terim ve ürün varsa her birinde bir bütün halinde hizmet vererek, bu alanda ki açığı kapatmaktadır.

Gayrimenkul Değerleme Sektörü Hangi Alanlarda Hizmet Veriyor?

Gayrimenkul sektörünün en önemli hizmetleri ve iş kolları arasında yer alan gayrimenkul ekspertizleri, gayrimenkul sektörüne ait birden çok alanda ve farklı birimler adına çalışabilmektedir. Gayrimenkul alım satımı yapan iş kolları için, mevzu bahis gayrimenkul değerinin malzemelerini, konumunu, çevresindeki diğer değerleri, borsa ve enflasyon aynı zamanda emlak değerlerini belirleyerek; o gayrimenkul için değer belirlemektedir.

Aynı işlemi banka birimleri ve sigorta şirketleri içinde yapan gayrimenkul ekspertizleri; kredi gibi işlemlerde ipotek olarak konulacak gayrimenkul değerini belirlemekte ve kredinin tüm işlemlerini baştan sona etkilemektedir. Aynı zamanda sigorta şirketleri içinde büyük önem taşıyan gayrimenkul ekspertizleri, sigortalı bir gayrimenkul değerinde oluşan hatayı tespit etmek ve belirlemek gibi pek çok farklı alanda hizmet vermektedir.