gayrimenkul-sertifikasi-modeli-ilk-1-yilda-basarisiz-oldu
Ekonomi

Gayrimenkul Sertifikası Modeli İlk 1 Yılda Başarısız Oldu!

8 Mart 2017 tarihinde uygulamaya alınan gayrimenkul sertifikasının ilk yılı doldu.

Gayrimenkul Sertifikası Modelinde 1 yıl Geride Kaldı

Geçtiğimiz yıl 8 Mart tarihinde düzenlenen basın toplantısı ile hayata geçirilen gayrimenkul sertifikası uygulamasının üzerinden 1 yıl geçti. Aradan geçen bu süre içinde gayrimenkul sertifikası ne duruma geldi? Türkiye’de geçen ilk başlayan gayrimenkul sertifikası ilk kez bir yatırım modeli olarak sunulmuştu. 5 Nisan 2017 tarihinde Borsa İstanbul’da işleme alınmaya başlayan gayrimenkul sertifikası ile ilgili beklentiler oldukça yüksek düzeydeydi.

İlk İhraç Fiyatı 42.5 Lira Oldu

Gayrimenkul sertifikaları elinde birikimi olan ancak bu birikimi ev satın almaya yetecek kadar olmayan, buna rağmen gayrimenkul sektöründe yatırım imkanı sağlayan bir yatırım modeli olarak hayata geçirildi. İnşaat firmalarının konut projelerinden birikimlerine karşılık gelen miktarda hal sahibi olma esasına dayanan gayrimenkul sertifikası daha az risk taşıyan bir finansman modeli olarak tanıtıldı. İlk sertifika ihraç fiyatı 42.5 lira olarak gerçekleşen gayrimenkul sertifikasında 5 Nisan 2017 tarihinden bugüne kadar fiyat değişikliği olmadı.

Park Mavera 3 Projesinde Uygulanmıştı

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ve makro İnşaat adlı firma tarafından İstanbul – Başakşehir’de bulunan Park Mavera – 3 projesinde  ilk defa uygulanan gayrimenkul sertifikası ihracı ilk 1 yılda gösterdiği performans bu yatırım modeli ile ilgili beklentileri karşılamadı. 42.5 liradan ilk ihracı yapılan PMVR3 kodu verilen sertifikada hiçbir artış olmadı, ancak sürekli düşüş kaydedildi.

Vatandaşlar Gayrimenkul Sertifikasına Güvenmedi

Genel olarak 1 yılda sergilediği performans incelendiğinde sürekli düştüğü, 33 lira düzeyine kadar gerilediği görülen ilk gayrimenkul sertifikasında yıllık bazdaki ortalama fiyatın 35 lira olduğu öğrenildi. Uygulama kamuoyu ile paylaşıldığında ilk olarak Park Mavera 3 projesinde deneneceği, ardından değişik projelerde de gayrimenkul sertifikası satışına başlanacağı açıklanmıştı. Aradan geçen 1 yıllık sürede başka hiçbir projede bu uygulamaya geçilmedi. Bu modelin beklentilerin altında kalmasının nedeninin gayrimenkul yatırımcısının küçük yatırımlarını borsaya benzer modeldeki bu uygulamaya yatırmak istememesi olduğu tahmin ediliyor.