Dünya

Gazprom’un Varlıkları Naftogaz’a Geçecek!

Geçtiğimiz hafta içerisinde Ukrayna’nın doğalgaz şirketi olan Naftogaz, Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nde Gazprom için açmış olduğu dava, mahkeme tarafından lehine karar bağlandı ve Gazprom’un Naftogaz’a 2,6 milyar dolar civarında ödeme yapmasına hükmetti. Ukrayna Başbakanı ise yapmış olduğu açıklamasında, Gazprom’un ödeme yapmamasından dolayı varlıklarına el koymak adına çalışmalar yürüttüklerini aktardı.

Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman sosyal medya hesabı üzerinden konu ile alakalı bir takım açıklamalarda bulundu. Söz kon usu bu açıklamalarına Groysman, Gazprom tarafından Uluslararası Tahkim Mahkemesinin vermiş olduğu kararı uygulamaması halinde dünya çapında varlıklarına el koyabilmek adına çalışmalar yürüteceklerini, bu doğrultuda Adalet Bakanlığı’na talimat verildiğini dile getirdi.

Stockholm’de bulunan Uluslararası Tahkim Mahkemesi, geçmişte Gazprom tarafından Ukrayna’ya gerçekleştirilen doğalgaz ihracatındaki sorumlulukların yerine getirilmediği gerekçesi ile Naftogaz’a karşı 2 milyar 560 milyon değerinde tazminat ödenmesine karar vermişti. Enerji Enstitüsü tarafından konu ile alakalı olarak yapılan habere göre ise Gazprom, Ukrayna için söz konusu ödemeyi yapmayacağını duyurmuştu.

Sözleşmenin Feshi Uzun Sürebilir

Öte yandan Gazprom Yöneticisi Aleksey Miller ise açıklamalarında bahsi geçen mahkemeye yönelik eleştirilerde bulunarak Ukrayna’daki sözleşmenin feshi adına çalışmalar gerçekleştirmeye başladığını duyurmuştu.

Rus Enerji ve Finans Enstitüsü Ekonomi Bölümü Başkanı Marcel Salikhov da ayrıca konu ile alakalı açıklamalarında, Naftogaz ile Gazprom arasındaki sözleşmenin feshinin henüz feshedilmediğini,bu sürenin uzun sürebileceğini ifade etti.

Gaz Akışında Herhangi Bir Sıkıntı Yaşanmaz

Gazprom tarafından Ukrayna’ya yönelik atılan adımların mahkemenin vermiş olduğu karar ile paralel olduğunu dile getiren Salikhov, söz konusu meselede amaçlananın yüksek ihtimalle Ukrayna’yla transit sözleşmenin neticesi olan gelecek yıla kadar hukuki süreci zora sokmak olduğunu fakat yaşanan doğalgaz krizi sebebiyle gaz akışında herhangi bir sıkıntı yaşanacağı yönünde düşüncesini olmadığını belirtti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri