gecen-hafta-amerika-borsalarinda-neler-oldu
Dünya

Geçen Hafta Amerika Borsalarında Neler Oldu?

Geçtiğimiz hafta bazında Amerika borsalarında yaşanan düşüş para piyasaları üzerinde olumsuz etkiler yaptı.

Son 2 Yılın En Sert Düşüşü Kaydedildi

Geçen hafta genel olarak incelendiğinde ABD Dow Jones Sanayi Endeksi ve Standart Poor’s 500 Endeksi yüzde 5.2 değer kaybetti. Her iki endeks de 2016 yılının ocak ayından bu zamana kadar haftalık olarak en yüksek yüzdelik düşüşü kaydettiler. ABD New York borsasındaki endeksler geçen haftanın son işlem gününde yükselişle işlemleri kapattı. Haftalık bazdaki kaydedilen bu yükseliş geride kalan son 2 yılın en sert düşüşü olarak kayıtlara geçti.

Geçen Hafta Endeksler Ne Kadar Arttı?

Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 1.38 puan artışla 330.44 artarak 24.190,90 puana erişti. Standart Poor’s 500 Endeksi ise yüzde 1.49 oranında artışla 38.55 puan arttı ve 2.619,55 puandan kapandı. Nasdaq Teknoloji Endeksi de yüzde 1.44 oranında artışla 97.33 puan artış kaydetti ve 6.874,49 puanla işlem gününü tamamladı.

Endeksler Haftalık Bazda da Kayıplar Yaşadı

Artan enflasyon oranlarının dengelenmesi hedeflenerek FED olarak kısaltılan Amerikan Merkez Bankası tarafından faizlerin artırılması ihtimali ile geçtiğimiz hafta pazartesi ve perşembe günlerinde sert düşüşlere sahne olan ABD borsalarındaki endeksler haftalık olarak incelendiğinde ise kayıplar yaşamaya devam ettikleri görüldü.

ABD Devlet Tahvillerinde Artış Görüldü

Ekonomi uzmanları 2018 yılının ocak ayında rekor düzeylere ulaşan ABD borsaları endekslerinin geriye çekilmiş olma sebebi olarak boğa piyasasında yaşanan düzeltmeler olduğunu söyleyerek piyasalarda hakim olan volatilitenin yüksekliğini koruyor olmasına da vurgu yapıyorlar. Amerika piyasalarında “korku endeksi” ya da “VIX endeksi” adları ile bilinen Standart Poor’s 500 Endeksi’nde görülen dalgalanmaların gösterildiği CBOE Voltatilite Endeksi, yüzde 15.2 puan düştü ve 28.38 puan düzeyine geriledi. 10 yıl vadeli ABD devlet tahvillerinin getirisinde de artış oldu. Devlet tahvilleri yüzde 0.1 oranında arttı ve yüzde 2.853 düzeyine çıktı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri