Ekonomi

Geçen Yılın Cari Açık Tahmini Yüzde 5,5!

Kalkınma Bakanı Elvan konuya istinaden yapmış oluğu açıklamasında, dünya ekonomisinde önemli ölçüde bir hareketlilik yaşandığını ve ağırlıklı olarak ihracat bakımından ülke ekonomisinin söz konusu hareketliliği bir fırsata evirdiğini anlattı.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan Moody’s tarafından Türkiye’nin kredi notunun düşürülmesi ile alakalı bir takım açıklamalarda bulunarak, onların FETÖ dilinden bir rapor hazırladıklarını, yüksek ihtimalle dışarıdaki örgüt üyeleri ile de görüşmüş ve irtibat halinde olabileceklerini, bunları önemsememeleri gerektiğini anlattı.

Katılmış olduğu bir TV programında söz konusu açıklamalarda bulunan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, gündeme yönelik değerlendirmelerde de bulundu.

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında askerlerin Afrin’in merkezine girip güvenliğini sağladığını belirten Bakan Elvan, bu doğrultuda Türkiye olarak hedeflenildiği üzere bölgenin tümünü terör örgütlerinden temizleyerek asıl sahiplerine teslim edebilmeyi, bölge halkının orada huzur ve mutluluk içerisinde yaşamasını sağlayabilmeyi temenni etti.

Türkiye Dünyadaki Hareketliliği Fırsata Çevirdi

Söz konusu açıklamalarında cari açık meselesine de değinen Lütfi Elvan, dünya ekonomisinde önemli ölçüde bir hareketlilik yaşandığını ve ağırlıklı olarak ihracat bakımından Türkiye’nin bu hareketliliği adeta bir fırsata çevirdiğini dile getirdi.

Türkiye’nin mevcut sanayi yapısının ara malı dış alımına bağımlı olduğunu belirten Bakan Elvan, totalde ithalatın içerisinde ara malın yüze 75 civarında olduğunu, bu nedenle işletmelerin ve fabrikaların daha fazla bu malın ithalatını gerçekleştirdiğini dile getirdi. Dolayısıyla emtia fiyatlarında bir yükselişin yaşandığını ifade eden Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, bunu  dışında bir sene içerisinde petrol fiyatlarında da bir yükseliş yaşandığını, bu meselelerin bir bütün olarak ele alındığında, geçtiğimiz yıl için beklenen cari açık oranının yüzde 5,5 düzeyinde olduğunu anlattı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri