Ekonomi

Gelecek Yıl İstanbul’da Birçok Bölge Metroya Kavuşacak!

Konu ile alakalı olarak elde edilen bilgilere göre, gelecek yıl İstanbul’da pek çok bölgede metro hayata geçirilmesi ile beraber, gayrimenkul piyasasının hareketlenmesi öngörülüyor.

Hayatını sürdürmek ya da yatırım yapmak maksadı ile konut satın almayı planlayanların en çok dikkat ettikleri özelliklerin başında, projeye olan ulaşımın kolaylığı geliyor. Ulaşım kolaylığı konut projeleri için emlak değerine değer katarken, bunun ile beraber yatırımcısına kısa süre içerisinde kazanç sağlıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından önümüz yıl itibari ile hayata geçirilecek olan metro hatları açıklandı. Emlak sektörünün öncü isimleri tarafından hazırlanan ve açıklanan rapora göre önümüzdeki yıl itibari ile ilk olarak Bakırköy İDO – Bağcılar Kirazlı, Dudullu – Bostancı ve Ataköy – Basın Ekspres – İkitelli metro hatları hayata geçirilecek.

Söz konusu olan bu rapora göre, Bakırköy’de son 1 yıl içerisinde konut fiyatlarında yüzde 1,48 oranında artış görülürken, ortalama olarak metrekare fiyatı  9 bin 99 lira, amortisman süresi de 30 yıl olarak belirlendi.

İstanbul Avrupa Yakası’nın en gözde semtlerinden biri olan Bakırköy’de 100 metrekare büyüklüğündeki bir konutun ortalama fiyatı 682 bin TL ile 1 milyon arasında değişiklik gösterirken, 2019 yılında bölgede hizmete sunulacak olan metro hattı ile biraz daha artması bekleniyor.

Bağcılar Kirazlı bölgesinde ise konutlar geçtiğimiz yıldan bu yana yüze 0,48 oranında değer kazandı. Kirazlı bölgesinde bir konutun metrekare fiyatı ortalama olarak 3 bin 100 TL’den başlarken, amortisman süresinin ise 13 yıl olduğu ifade ediliyor.

Ümraniye sınırları içerisinde yer alan Dudullu bölgesinde ise 2017’den bu yana Yukarı Dudullu’da konut fiyatları yüzde 0,83 oranında artış kaydederken, Aşağı Dudullu’da ise yüzde 0,34 oranında artış kaydedildi.

Bostancı’da ise tüm bu bölgelerin aksine konut fiyatları yüzde 0,43 oranında düştü. Ancak hayata geçirilecek olan metro projesinin ardından yeniden fiyatların yükseleceği tahmin ediliyor.