gelir-idaresi-baskanligi-tebligi-yayimladi-o-uygulama-artik-zorunlu-olacak
Ekonomi

Gelir İdaresi Başkanlığı Tebliği Yayımladı! O uygulama Artık Zorunlu Olacak!

Gelir İdaresi Başkanlığı e – faturaya kaydı olan şirketler ile ilgili bir taslak tebliğ yayımladı. Tebliğin Resmi Gazete’de yayınlanacağı kesin olarak görülüyor.

Resmi Gazete’de Yayımlanmasına Kesin Gözüyle Bakılıyor

GİB olarak kısaltılan Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından e – faturaya kaydı bulunan şirketleri ilgilendiren bir taslak tebliğ yayımlandı. Yayımlanan taslak tebliğe göre e – faturaya kayıtlı olan vergi mükellefi şirketler 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere e – irsaliye ve e – arşiv uygulamalarına geçmek zorundalar. GİB’in taslak tebliğinin kabul edilerek Resmi Gazete’de yayınlanacak olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu tebliğ Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından vergide E – Dönüşüm uygulamalarının daha yaygın hale getirilmesi için atılan büyük bir adım olarak kabul ediliyor.

1 Ocak 2019’dan İtibaren Zorunlu Olacak

433 sıra numarasına sahip Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ve 487 sıra numarasına sahip Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nin güncellenmesini sağlayan yeni tebliği taslağı yayınlandı. Bahsi geçen iki taslak tebliğde de e – fatura uygulamasına geçiş yapmış olan şirketleri yakından ilgilendiren maddeler yer alıyor. Resmi Gazete’de yayımlanacak olmasına kesin gözüyle bakılan taslak tebliğe göre e – faturaya kaydı olan mükellefler 1 Ocak 2019 tarihinden başlamak suretiyle e – irsaliye ve e – arşiv uygulamalarına geçmek zorunda olacaklar.

İnternet Reklamcılarına da E – Fatura Zorunluluğu

Satış hasılatı brüt olarak en az 5 milyon lira ve üzerinde olan bütün şirketler için e – arşiv ve e – faturaya geçmeleri zorunlu hale getiriliyor. Aynı kişi tarafından aynı gün içinde düzenlenen en az 50 bin lira tutarındaki faturalar belirtilen tarihten itibaren e – fatura olarak düzenlenecek. E – ticaret alanında faaliyet gösteren hizmet sağlayıcılar, internet reklamcılığı faaliyetlerinde bulunan aracılar ve internette ilanı yayınlanan vergi mükelleflerine de e – fatura zorunlu olacak. Ayrıca GİN risk barındıran ve uyum seviyesi düşük olan vergi mükelleflerine yazılı bildirimde bulunarak e – fatura ve e – arşiv zorunluluklarını bildirecek.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri