gelir-vergisi-odemelerinin-son-gunu-yarin
Ekonomi

Gelir Vergisi Ödemelerinin Son Günü Yarın!

Gelir vergisi beyannamelerini vermeleri gereken kişiler için yarın son gün…

Beyannameler için Yarın Son Gün

Zirai, ticari ve mesleki faaliyetleri sebebiyle gerçek usulde vergi ödemek durumunda olan 1.8 milyon kişinin gelir vergisi beyannamelerini verme süreleri yarın doluyor. Yarın ayrıca evlerini ve işyerlerini kiraya veren vatandaşların kira gelir vergisi beyannamesi vermeleri için de son gün… 2017 yılına dair gelir vergisi ve kira geliri vergisi beyannamesi doldurması gereken vatandaşların yarın (2 Nisan 2018) saat 23:59’a kadar beyannamelerini vermeleri gerekiyor.

Beyannameler Online Olarak Veriliyor

Yarın sona erecek olan beyanname verme dönemi mart ayının başında başlamıştı. Yaklaşık olarak 1 milyon 880 bin vergi mükellefi yarın 23:59’a dek 2017 yılında elde ettikleri gelirler ile ilgili beyannamelerini vermekle yükümlüler. Gerçek usulde vergiye tabi olan vergi mükellefleri 2017 yılına dair gelir vergisi beyannamelerini elektronik ortamda verecekler. 2017 yılındaki geliri sadece ücret, kira, menkul sermaye geliri ya da diğer gelirlerden biri olan mükellefler yıllık olarak vermeleri gereken beyannamelerini yarın GİB yani Gelir İdaresi Başkanlığı Hazır Beyan Sistemi vasıtasıyla 7-24 online olarak verebilecekler.

Gelir Vergisi Ödemeleri Nerelere Yapılabilir?

Gelir İdaresi Başkanlığı Hazır Beyan Sistemi’ne GİB’in internet sitesine girilerek ya da akıllı cihazlara yüklenebilen GİB uygulaması ile ulaşılabiliyor. Hesaplanan gelir vergisi tutarları ilki mart ayının 31’ine ikincisi de temmuz ayı içinde olmak üzere iki eşit taksitte ödenebiliyor. Bu durumda gelir vergisi ödemelerinin son günü de 2 Nisan 2018 Pazartesi günü yani yarın oluyor.  Vergi mükellefleri ödemelerini vergi tahsilatı yetkisi bulunan bankaların şubelerine, bağlı bulundukları vergi dairesine ya da bağlı bulunan vergi dairesinin bildirilmesi şartı ile herhangi bir vergi dairesine yapabiliyorlar. Ayrıca kira gelir vergisi de GİB internet sitesi, mobil uygulama, anlaşmalı bankaların kredi kartları ve banka kartları ile online olarak da ödenebiliyor.