Amerika’nın Gümrük Vergisine Karşı Bir Oldular!

G7 Ülkelerinin Maliye Bakanları, Kanada’da bir toplantı düzenledi. Avrupa birliği ve Amerika’nın uygulamaya soktuğu ek gümrük vergisi uygulamasına tepki gösteren bankalar, Washington’a çağrıda bulundu.

G7 ülkelerinin Maliye Bakanları, Kanada’da toplantı gerçekleştirdi. AB ve Amerika’nın çelik ve alüminyum ithalatında uygulamaya soktuğu ek gümrük tariflerine tepkide bulunan bankalar, Washington’a çağrıda bulundu.

Altı G7 Ülkesi Bir Olma Kararı Aldı

Dünya üzerinde en büyük ekonomilere sahip olan ülkelerin Maliye Bakanları, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’nin gümrük tarifelerini Kanada’da gerçekleştirdikleri toplantıda ele aldı. Yaklaşık olarak 3 gün boyunca ek gümrük tarifeleri hakkında görüşlerini sunan Maliye Bakanları, toplantı esnasında bu tarifeleri karşı bir olma kararına vardı. Bu çerçevede 6 farklı G7 ülkesi bir çatı altına toplandı ve söz konusu bu tarifelerin kaldırılması talebin bulundu.

İlgili haber:  7 Haziran 2018 – Çeyrek Altında Fiyatlar Ne? Gram Altın Ne Kadar?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, alüminyum ve çelik ithalatı için ek olarak gümrük vergisi uygulayacağını duyurmuş, bunu da ülkenin çıkarlarını muhafaza etmek üzere yapacaklarını duyurmuştu. Söz konusu tarifenin uygulamaya sokulmasının ardından G7 üyesi olan ülkeler tarafından tepki gösterilmeye başlandı. G7 ülkelerinin Maliye Bakanları, Kanada’nın Whistler kasabasında gerçekleştirilen bu toplantı, yaklaşık olarak 3 gün boyunca devam etmesinin ardından son buldu.

G7 Ülkeleri Hayal Kırılığı Yaşıyor

Toplantının öncülüğünü Kanada’nın Maliye Bakanı Bill Morneao üstlenirken, toplantıların sonlandırılmasının ardından bir takım açıklamalarda bulundu. Söz konusu açıklamalarında Morneau, 6 farklı G7 üyesi ülkenin ve Avrupa Birliği temsilcilerinin ABD’nin bu yeni gümrük tarifesi üzerine aynı fikre sahip olduğunu, bu doğrultuda gerçekleştirilen uygulamaların oldukça kaygı verici olduğunu ve G7 üyelerinin hayal kırıklığı yaşadığını aktardı.

İlgili haber:  Vali Nasıl Olunur?

Zirve Öncesinde Bu Talep Trump’a İletilmeli

Öte yandan söz konusu bu açıklamalarında 6 G7 ülkesinin uygulanan bu gümrük tarifelerine karşı bir olma kararına vardığına vurgu yapan Kanada Maliye Bakanı Morneau, uygulamanın geri alınması talebinde bulundu. Üstelik bahsi geçen bu talebin, G7 Liderler Zirvesi’ni öncesinde Başkan Trump’a iletilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Dünya üzerindeki en önemli ekonomilere sahip olan ülkelerin dönem başkanlığı 2018 yılında Kanada’ya verildi. Kanada, bu doğrultuda 44’üncü Liderler Zirvesi’nin organizasyonunu üstlenmiş olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.