İhracat Miktar Bazında İthalatın Altında Kaldı!

Nisan döneminde gerçekleşen ihracat birim değer endeksi, 2017 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 7,7 oranında yükseliş kaydetti. Yine Nisan döneminde ithalat birim değer endeksi ise yüzde 7,8 oranında yükseliş gösterdi. Buna göre ihracat miktar endeksi yüzde 0,2 civarında bir bölümü yükseliş gösterirken, ithalat miktar endeksi ise yüzde 7,2 civarında yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan 2018 dönemine ait olan “Dış Ticaret Endeksleri” verilerini bugün itibari ile açıkladı.

İhracat Birim Endeksi Yüzde 7,7 Civarında Arttı

TÜİK tarafından açıklanan bu verilere göre, ihracat birim değer endeksi, 2017 Nisan dönemine kıyasla yüzde 7,7 oranında yükseliş kaydetti. Söz konusu endeks, bir sene içerisinde gıda tütün ve içecek ürünlerinde yüzde 0,7 civarında, yakıt dışındaki ham maddelerde yüzde 3,4 civarında, yakıtlarda yüzde 25,4 civarında, gıda, içecek ve tütün dışlındaki imalat sanayisinde de yüzde 4,8 civarında yükseliş görüldü.

İlgili haber:  Tesla Satışları Dev Markaları Solladı!

İthalat Birim Endeksi Yüzde 7,8 Oranında Arttı

Bunun ile beraber ithalat birim değer endeksi ise söz konusu dönemler mukayese edildiğinde, bir senede yüzde 7,8 oranında yükseldi. Endeks, 2017 Nisan ayında gerçekleşen verilere göre, bu yıl gıda, içecek ve tütünde yüzde 1,8 civarında, yakıt dışındaki ham madde ürünlerinde yüzde 10,5 civarında, yakıt ürünlerinde yüzde 22,4 civarında, gıda, içecek ve tütün dışındaki imalat sanayisinde ise yüzde 4,3 civarında yükseliş yaşandı.

İthalat Miktar Endeksi İhracatı Solladı

Söz konusu dönemde ihracat miktar endeksi yüzde 0,2 oranında yükseliş gösterdi. 2017 yılının aynı dönemine kıyasla gıda, tütün ve içecek ürünlerinde yüzde 9,3 civarında, imalat sanayisinde ise yüzde 6,2 civarında yükseliş görülürken, yakıt dışındaki ham maddelerde yüzde 13,4, yakıtlar ürünlerinde ise yüzde 39 civarında düşüş görüldü.

İlgili haber:  Faciadan dönülmüştü! Ekipler harekete geçti

Buna karşın ithalat miktar endeksi ise ihracatı sollayarak 2018 Nisan döneminde yüzde 7,2 civarında artış kaydetti. 2017 Nisan dönemine kıyasla içecek, gıda ve tütün ürünlerinde yüzde 15,1 civarında, yakıt dışındaki ham maddelerde yüzde 16,4 civarında ve imalat sanayisinde de yüzde 8 civarında yükseliş yaşanırken, yakıtlarda ise yüzde 5,2 civarında düşüş gözlemlendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.