gida-tarim-ve-hayvancilik-bakanliginin-ceza-kestigi-firmalar-faaliyetlerine-devam-ediyor
Ekonomi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Ceza Kestiği Firmalar Faaliyetlerine Devam Ediyor!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hileli ve taklit olduğu için ceza kesilen firmalar faaliyetlerini sürdürüyor.

Cezayı Ödeyip Devam Ediyorlar

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakalnlığı’nın taklit ve hileli ürün ürettikleri gerekçesiyle para cezasına çarptırılan firmalar kesilen cezaları ödedikten sonra faaliyetlerine devam ediyorlar. Vatandaşların sağlığı ile oynayan bu firmalardan bazıları isim değişikliği yaparak yoluna devam ederken, bazı firmalar da isim değişikliği dahi yapmadan faaliyetlerini sürdürüyor. Bakanlık, geçtiğimiz hafta resmi internet sitesinden yaptığı açıklama ile taklit ve hileli ürün denetimlerinde ceza kesilen firmaların hangileri olduğunu teşhir etmişti.

Bakanlık Kara Listeyi İnternet Sitesinden Açıklamıştı

Bakanlık tarafından yayınlanan listede süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, bal, bitkisel yağlar, takviye edici besinler, enerji içecekleri ve çikolata gibi ürünleri üreten pek çok firmanın taklit ve karışık ürünü piyasaya sürdüğü kesinleşmiş olan 173 firmanın adı ve bu firmalar tarafından üretimi yapılan 282 parti ürününü hangileri olduğu kamuoyu ile paylaşılmıştı. Bu teşhirden sonra gözlemlenen bahsi geçen firmaların faaliyetlerine halen devam ettiği öğrenildi.

Firmalar Para Cezasını Göze Alıyor

Kendilerine para cezası kesinlen bu firmaların büyük bir bölümü yasalardaki boşluktan faydalanarak işlerine devam ediyor. Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Zafer Şenyurt bu konuda konuştu ve taklit ve karışık ürünler hakkındaki cezaların caydırıcı nitelikte olmadığını, temel sıkıntının bu olduğunu, genel olarak yasalar gereği firmaların kapatılmadığını, uygulamanın aslında kapatılma yönünde olması gerektiğini, ilgili mevzuatta yer alan para cezalarının miktarının da çok düşük olduğunu, kapatma durumunun ancak suçun devamında devreye girdiğini, taklit ve hileli ürün denetimlerindeki en büyük eksikliğin cezaların yetersiz olması olduğun, bu gibi firmaların da para cezasını göze aldığını,çünkü zaten ürettiği ürünlerden bu para cezasını karşılayabildiğini, esas etkili olacak cezanın üretimin durdurulması ve firmanın kapatılması olacağını söyledi.