Gündem

Gizli Müşteri Nasıl Olunur?

Gizli müşteri, günümüzün en çok dikkat çeken işlerinden biri olarak görülüyor. Gizli müşteri veya diğer adıyla gölge müşteri olmak için, herhangi bir eğitim gerekmiyor. Üstelik herhangi bir mezuniyet şartı aranmadan, iyi bir kazanç elde etme şansı sunuyor. Durumlar bu şekilde olunca da, yediden yetmişe herkesin araştırdığı konulardan biri haline gelmiştir. Peki Gizli Müşteri Nasıl Olunur?

Gizli Müşteri Nasıl Olunur ?

Gizli müşteri olmak için adayların bazı adımlara uyması gerekiyor. Aranan kişisel özelliklere sahip olan ve iş hakkında yeterli zamanı bulunan kişiler, gizli müşteri olma adayıdır.

Gizli Müşteri Olmak İçin Ne Yapmalı?

Gizli müşteri görevinin başarılı bir şekilde sürmesi için, adaylarda duyulan bazı gereksinimler vardır.  Öncelikle adayların bu zorlu görev için, çok iyi bir gözlem yeteneğinin olması istenir. Öte yandan her türlü detaya hakim olmaları, objektif bir bakış açısına sahip olmaları, hafızasının kuvvetli olması gibi özelliklerde aranan şartlar arasındadır.

Gizli müşteriler danışmanlık şirketlerine bağlı olarak çalışırlar. Burada part time veya full time olmak üzere işe başlayabilirler. Gizli müşteri maaşları ise, çalıştıkları yere göre değişkenlik gösterecektir. Part time olarak gizli müşteri olan bir kişi, genel olarak iş başına ücret alır. Bu ücretler ise işe göre 50 liradan başlayarak, 300 liraya kadar artış gösterebilir. Tam zamanlı gizli müşteri olan kişiler ise, asgari ücretten 2 bin TL’ye kadar maaş alabilmektedir.

Gizli Müşteri Nasıl Çalışıyor?

Gizli müşteri olmayı düşünenler, genel olarak işe girişmeden önce akıllarında soru işareti taşıyabilir. Özellikle gizli müşteri nasıl olunur gizli müşteri anlaşılır mı, gizli müşteri nasıl çalışır gibi sorular çok sık bir şekilde yankılanmaktadır. Gizli müşteriler çalışma hayatına geçmeden önce, bu işle ilgili a’dan z’ye pek çok bilgiyi öğrenirler. Bu kişilere özel bir eğitim verilirken, bu sayede nasıl davranmaları gerektiğini daha rahat bir şekilde kavramış olacaklardır. İş için herhangi bir mağazaya gittiklerinde, sıradan bir müşteri gibi davranırlar. Bu sırada mağazalar hakkında pek çok kapsamlı bilgiyi incelemeleri istenir.

Mağazanın işleyiş tarzı, temizliği, personellerin ilgisi, güler yüzlü olması, müşterilere nasıl davranıldığı gibi vs. her konunun belirtilmesi gerekecektir. Bu durumlar ele alınırken, gizli müşteriden istenen konu objektif bir şekilde izlenimi tamamlamasıdır. Kişilere olan bakış açısı veya mantığın dışında hareketler raporu etkilememelidir. Ziyaret süresini tamamlayan gizli müşteriler, daha sonra bu analizlerini bir raporla birlikte danışmanlık şirketine yollar. Bu raporda sorulan tüm soruları detaylı bir şekilde anlatmaları gerekecektir.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri