goldman-sachs-dolarin-dususunun-esas-nedeni-abd-degil
Dünya

Goldman Sachs: Doların Düşüşünün Esas Nedeni ABD Değil!

Goldman Sachs’ın analistleri doların düşmesinin nedeninin ABD’nin izlediği para politikalarından çok, yatırımcıların Japonya ve Avrupa’ya yönelmesi olduğunu söylüyorlar.

Yatırımcılar Yönünü Avrupa ve Japonya’ya Çevirdi

ABD merkezli uluslararası finans kurumu Goldman Sachs’ın analistleri doların düşüşü ile ilgili bir açıklama yaptı. Goldman Sachs analistlerine göre doların küresel anlamda sergilediği düşüşün sebebinin Amerika’nın izlediği para politikaları olarak bilindiği, ancak dolardaki düşüşün esas sebebinin yatırımcıların artık yatırımlarını Japonya’ya ve Avrupa ülkelerine yönlendirmesi olduğunu, bu yüzden ABD dolarının düştüğünü düşünüyorlar.

Doların Düşüşü ABD’nin Para Politikalarından Dolayı Değil

Analistler, doların düşmesinin nedeninin ABD’de bütçe açığı ile ilgili oluşan endişelerden ve ABD Başkanı Donald Trump’ın yönetiminin zayıf para politikasını destekliyor olması olmadığını söylüyorlar. Goldman Sachs analistlerine göre doların küresel olarak bir süredir sergilediği düşüşün nedeni yatırımcıların yönünü Avrupa ülkelerine ve Japonya’ya çevirmesi. Goldman Sachs analistleri, ABD dolarının geçen yıl düşmesinin Amerika tarafından izlenen para politikaları ve temel verilerle ilgisi olmadığına inanıyorlar.

Küresel Büyüme Diğer Ülkelere Yönelimi Sağladı

Goldman Sachs Küresel Döviz ve Gelişen Piyasalar Stratejisi Başkanı Zach Pandl tarafından Banka’nın müşterilerine bir not gönderildi. Zach Pandl gönderdiği notta risk ortamı uygun olduğunu doların düşüş eğilimine geçtiğini, küresel büyümenin hızlı bir şekilde ilerliyor olmasından dolayı Amerika ve doların diğer ülkelerin ekonomilerini ve para birimlerini öne çıkarttığını, doların hareketsiz görünümünün kilit nedeninin bu olduğunu belirtti.

Avrupa Merkez Bankası Normalleşmeye Gidecek

Zach Pandl tarafından Goldman Sachs müşterine yollana notta doların düşmesi ile ilgili olduğu düşünülen diğer sebepler de sıralandı. Pandl’a göre doların kötü bir performans sergilemesinin arkasında küresel ekonomisinin güçlenmesinin ülkelerin ticari kapasitelerini artırdığı, Malezya ve Güney Kore gibi ihracata ağırlık veren ülkelerin para birimlerinin değerinin arttığı, emtia fiyatlarının artışının Şili gibi doğal kaynak ihracatçısı olan ülkeleri desteklediği, İsveç ve Avustralya da dahil olmak üzere bazı ülkelerin faizlerinin artacağını, ECB olarak bilinen Avrupa Merkez Bankası’nın da normalleşme eğiliminde olacağı bildirildi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri