,
Gündem

Gönüllü Polis Nasıl Olunur?

Polislik günümüzün en çok ilgi çeken meslek grupları arasında yer alıyor. Özellikle pek çok genç, polis olabilmek için bu alanda çalışmalara gidiyor. Peki Gönüllü Polis Nasıl Olunur?

Gönüllü Polis Nasıl Olunur?

Ülkemizin en çok ihtiyaç duyulan alanlarından biri olduğu da şüphesizdir. Özellikle bu durumu gören Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesine bağlı olmak üzere, her yıl boyunca personel almaya devam eder. Bu personeller gönüllü polis olabilmek için, fiziki veya sözlü olarak bazı mülakatlara tutulmaktadır. Bu sayede Emniyet Genel Müdürlüğü, kendi kadrosu için seçilecek en doğru adayları belirlemiş olur.

Gönüllü Polis Olmak

Gönüllü Polis Nasıl Olunur? sorusunu merak edenlerin en çok merak ettiği konulardan biri de üniversite mezunu olmak gerekir mi gerekmez mi? Gönüllü polis olmak için üniversite bitirmeye gerek yoktur. Lise mezunları da gönüllü polis olarak çalışma hayatına geçebilir. Son zamanlarda özel hareket polisleri olarak bilinen grup için, pek çok lise mezunu polis alımı yapılmıştır. Yani bu durum kişilerin eğitim durumu önemsenmeksizin, polislik hayalini gerçeğe dönüştürebileceğini açıklıyor.

Gönüllü polisler için eğitim süreci oldukça zor ve uzun bir dönemi kapsıyor. Bu kişilerin karşılaşabileceği her türlü zorluğa karşı eğitilmesi ve disiplinli bir çalışma programın içinde bulunması şart haline gelmiştir. Bu şekilde meslek hayatına geçiş yapıldığında, olaylara müdahale şeklinin geliştirilmesi sağlanabilir. Gönüllü polislerin esas görevi, toplumun huzurunu korumak olarak ön plana çıkıyor. Özellikle toplumsal huzuru yakından etkileyecek olan olaylara karşı anında müdahale etme hakkı vardır. Gönüllü polisleri fark etmesek de çevremizde her yerde görebiliriz. Bazen bir temizlik işçisi, bazen bir simitçi, bazen de bir piyango bileti satıcısı olarak karşımıza çıkabilirler. Siz bu kişileri aslında sıradan bir kişi olarak görürken, onlar gönüllü polis olabilir. Özellikle suça meyilli şahısların çok fazla yoğunlukta olduğu alanlarda bu tarz kılıklara girerek, bölgenin korunmasına yardımcı olurlar.

Gönüllü Polis Olmak için Aranan Şartlar Nelerdir?

Böylelikle diğer polislere bilgi aktarımı maksimum düzeyde olurken, güvenlikle olan tüm hizmetlerinde daha kolay bir şekilde yürütülmesi sağlanır. Vatandaşlara güven hissi aşılayacak olan bu çalışmaya her bölgede ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak gönüllü polis olmak için aranan şartlar arasında öncelikle polis olmak vardır. Aynı zamanda kişilerin bu iş için yüzde yüz uygun olmaları gerekir. Daha önceki zamanlar içinde herhangi bir suça karışmamış olmak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, görevi yapmak için herhangi bir sağlık engelinin bulunmaması, yaş şartına uymak, boy ve kilo oranının dengeli bir şekilde olması vb. gibi konulara uyması şart olarak tutulmuştur. Bunların eksikliğinin halinde kişinin gönüllü polislik için hakkını kaybettiğini çok net bir şekilde söyleyebiliriz.