Ekonomi

Gözler Enflasyonun Sonrasında Faiz Kararına Çevrildi!

Konu ile alakalı olarak uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda, beklenenin üzerinde gerçekleşen enflasyon rakamlarının ardından faiz artışı beklenmese bile, Merkez Bankası’nın sıkı duruş söylemini fazlalaştıracağı beklentisi olduğuna dikkat çekiliyor.

2018 Şubat döneminde tahmin edilenin üzerinde gerçekleşen enflasyon rakamlarının akabinde piyasalar Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanacak olan faiz kararına odaklandı.

TEB Stratejisti Erkin Işık katılmış olduğu bir TV programında konu ile alakalı bir takım açıklamalarda bulunarak, Merkez Bankası tarafından bu hafta içerisinde açıklanacak olan faiz kararında bir değişiklik beklentisi olmadığını, fakat TCMB’nin sıkı duruş üzerine olan söylemlerini çoğaltabileceğini ifade etti.

Söz konusu bu açıklamalarında bir önceki toplantıdan gerçekleştirilecek olan bu toplantıya kadar biraz negatif olabileceklerini dile getiren Işık, yıllık enflasyon oranının da tek basamağa düşebileceğini, belki de gelecek aylarda düşeceğini belirtti. Beklentilerde bir iyileşme beklentisinde olduklarını, fakat bu beklentinin gerçekleşmediğini ve Şubat 2018 dönemine ait olan enflasyon rakamlarından negatif sinyallerin alınmış olduğunu ifade eden stratejist Erkin Işık, TCMB’nin ise söylem bakımından bir ihtimal sıkı duruşunu çoğaltabileceğini fakat faiz meselesinden şimdilik bir değişiklik yapacağı beklentisinin olmadığını anlattı. Bunun haricinde hizmet fiyatlarının yukarı yönlü eğilimine devam edeceğini, beklentilerde bir iyileşmenin gerçekleşmeyeceğini, 2018 Nisan dönemine ait enflasyon rakamlarında baz etkisinden ötürü herhangi bir artış görülmesi durumunda bir ihtimal söz konusu bu sıkı duruşun yeterli olup olmayacağının düşünülebileceğini ancak şimdilik böyle bir ihtimalin söz konusu olmadığını aktardı.

Biz başka Uzman Stratejist Mustafa Gözeler de konu hakkında değerlendirmelerde bulunarak, TCMB’nin sıkışık bir vaziyette olduğunu, bunun nedeninin ise beklentilerin üzerinde seyir izleyen bir enflasyonun olması olduğunu ifade etti. Bugün açıklanan verilere bakıldığında ise enflasyon ile mücadelenin sıkı bir şekilde sürdürülmesi ve bunu adına söylemlerin yapılacağı beklentisinin olduğunu da ekledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri