,
gyoder-arastirdi-konut-satin-alirken-deprem-ikinci-planda-kaldi
Ekonomi

GYODER Araştırdı! Konut Satın Alırken Deprem İkinci Planda Kaldı!

GYODER tarafından yapılan araştırmada depreme dayanıklı binaların konut alıcılarının ikinci planında olduğu ortaya çıktı.

Satın Alınan Konutun 1 Yıl İçinde Teslimi İsteniyor

Kısa adı GYODER olan Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği tarafından yapılan Potansiyel Konut Alıcısı Büyüteç Altında adlı araştırmanın İstanbul’a ait raporu açıklandı. Açıklanan rapora göre depremin konut satın alan kişiler için ikinci planda olduğu ortaya çıktı. Konut alıcılarının öncelikle önem verdiği madde satın alınan konutun zamanında teslim edilip edilmeyeceği oldu. Tüketiciler satın aldıkları konutun en geç 1 yıl içinde kendilerine teslim edilmesini istiyor.

Tüketici Konut Projelerinde Güven Arıyor

GYODER tarafından sunulan Potansiyel Konut Alıcısı Büyüteç Altında – İstanbul Raporu’na göre daha önceki yıllarda olduğu gibi deprem riskinin konut alıcılarının akıllarına ilk gelen soru işareti olmadığı anlaşıldı. Konut satın alacak kişiler konutun zamanında teslim edilip edilmeyeceği ve işe güvenip güvenmeyeceklerine bakıyorlar. Satın alınan konutun 1 yıl içinde tesliminin isteniyor olması da raporda dikkat çeken detaylar arasında yer aldı.

Tüketiciler Fransız Balkonun Normal Balkon Sayılmasından Rahatsız

Akademetre Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Zeytin konuya dair bir açıklama yaptı ve tüketicilerin konut fiyatlarını önemsediğini, ayrıca fiyatlar kadar önemli olan diğer unsurların da konutun bulunduğu sitede güvenlik olup olmadığı ve aidat tutarının olduğunu, camların yer akadar olmasının, evin küçük bile olsa ferah ve güneş alır olmasının tercih edildiğini, Fransız tipi balkonun normal balkon gibi sayılmasından rahatsız olunduğunu, konutun içine kiler, depo, çamaşır odası gibi bölümlerin olmasının istendiğini belirtti.

Apartman Dairesini Tercih Edenlerin Oranı Yüzde 83.6

GYODER’İn raporuna göre oturma amaçlı ev satın alanların yüzde 56.2’lik kısmının daha öncende bir evi bulunuyor. Yatırım amaçlı konut satın alanlarda ise bu oran yüzde 85.5 olarak kaydedildi. Potansiyel müşterilerin yüzde 35‘lik kısmı site içinde oturuyor. Sitelerden konut satın almayı planlayanların oranının yüzde 70’den fazla olduğu raporda yer alan bilgiler arasında bulunuyor. Konut satın alacakların yüzde 83.6’lık kısmı apartman dairelerini, yüzde 7.8’lik kısmı da müstakil ev ya da villaları tercih edeceklerini belirtti.