Ekonomi

GYO’ların Totaldeki Değeri 7,2 Milyar Dolar!

Türkiye’de çalışmalar yürüten toplam 31 adet Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın piyasa çağındaki mali değeri 7,2 milyon dolar olduğu belirlendi.

Türkiye’nin Gayrimenkul Platformu GYODER, gayrimenkul sektörünün alt bölümleri 3 aylık dönemler şeklinde en ince ayrıntısına kadar incelendiği “GYODER Gösterge” Türkiye Gayrimenkul Sektörü’nün geçtiğimiz yıla ait son çeyrek verileri yayımlandı.

Konut Fiyat Endeksinde Yükselme Görüldü

Söz konusu bu verileri yer aldığı rapora göre, geçtiğimiz yılın ikinci çeyreği ile beraber konut fiyat endeksinde görülen yükseliş, gözle görülür bir biçimde yavaşlama trendine girdi ve bir sonraki çeyreklik dönemde (üçüncü çeyrekte) söz konusu durumun git gide yükselerek devam ettiği gözlemlendi. 2017 Nisan döneminde yüzde 13,13 olarak gerçekleşen konut fiyat endeksinin bir senelik yükselişi 2017 Ekim döneminde yüzde 11,7’lere kadar düştü.

Markalı konut projelerinden konut sahibi olan tüketiciler geçtiğimiz yılın son çeyreğinde senet, peşinat ve banka kredisi alternatiflerinden en çok senet kullanımı gerçekleştirdi. Son çeyreklik dönemde stok erime kapasitesi yüzde 3,5 olarak gerçekleşirken, söz konusu konut projelerinde satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 3,7’sini ise yabancı yatırımcılar oluşturdu.

Öte yandan söz konusu olan bu Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2017-4. Çeyrek Raporu’na göre yabancı yatırımcılar tarafından Türkiye genelinde en fazla konut yatırımı gerçekleştirilen il İstanbul olarak gerçekleşti. 2016 yılına kıyasla 2017 yılında Alman asıllı yatırımcılar tarafından gerçekleştirilen emlak yatırımlarında, yüzde 100’ün üzerinde yatırımcı ve kişi sayısı olarak da yüzde 26 oranında yükseliş kaydedildi.

GYO’ların Toplam Değeri 28,5 Milyar TL

Üçüncü çeyrek açısından açıklanan Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı piyasa değeri rakamlarına göre, ülke genelinde faaliyetlerini sürdüren toplam 31 adet GYO’nun TL bazında değeri 28,5 milyar lira, dolar bazındaki değeri ise 7,2 milyar dolar civarına ulaştı ve bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla gerileme kaydetti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri