Dünya

Bu Hafta Piyasalar ABD ve AMB’nin Etkisi Altında!

Küresel piyasalar, Avrupa Merkez Bankası kararından, seçim sonuçlarına varana kadar bu hafta oldukça yoğun bir şekilde yönlenecek.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz günlerde ticaret savaşı için kaygılara sebep olan kararlarının yanında bu hafta oldukça yoğun bir gündem ile piyasalar tarafından takipte olacak.

Yurt dışı piyasalarında Avrupa Merkez Bankası’nın açıklamayacağı faiz kararı ile Amerika’nın tarım dışı istihdam rakamları takip edilecek.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) tarafından önümüzdeki Perşembe günü itibari ile gerçekleştirilecek olan toplantıda, önemli bir politika değişikliği beklenmezken, iletişim alanında ufak tefek değişikliklerin söz konusu olduğu söylentileri bulunuyor.

AMB Yetkilileri Beklemeyi Tercih Ediyor

Reuters’e karşı bir takım açıklamalarda bulunan kaynaklar, Avrupa Merkez Bankası yetkilileri tarafından son zamanlarda görülen türbülans, güçlü avro ve düşük orandaki enflasyon kaygıları ile varlık alımı için düşürülme işareti verilmeden öncesinde beklemeyi tercih edileceğini ifade etti.

Öte yandan Euro Bölgesi ekonomisi, 2008 yılından bu yana en başarılı ekonomik büyümesini sağlasa da, enflasyon düşük oranlarda seyrini sürdürüyor. Şubat ayında enflasyon, son 2 yılın en alt seviyesinde idi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 9 Mart Cuma günü itibari ile tarım dışı istihdam verileri açıklanması beklenirken, istihdamda 200 bin kişilik yükseliş, işsizlikte ise yüzde 0,1 oranında (yüzde 4,1’den yüzde 4’e) düşüş bekleniyor.

Üst düzeyde gelen veriler ile dolar, diğer mühim para birimleri karşısında değer kazanmış, ons altın ise yüzde 1’in üzerinde değer kaybı yaşamıştı. Dolar/TL paritesi ise yaklaşık olarak yüzde 1 oranında değer kazanarak, 3,73 iken 3,77 seviyesine yakın bir seviyede seyretmişti.

Tüm bunların yanı sıra İtalya’da gerçekleştirilecek olan seçimler ve Çin’de düzenlenecek olan toplantılar da küresel piyasalar tarafından takip edilecek gelişmeler arasında yer alıyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri