Gündem

Hakem Nasıl Olunur?

Hakemlik günümüzün en çok ilgi çeken mesleklerinden biri olarak ön plana çıkıyor. Özellikle pek çok kesim tarafından hakem olmak için ne yapmalı gibi pek çok soru yankılanıyor. Peki Hakem Nasıl Olunur?

Hakem Nasıl Olunur?

Hakem olabilmek için, vatandaşların bazı özelliklere sahip olma şartı aranır.

Hakem Olma Şartları Neler?

  • Hakem olmak isteyen bir kişi, en az lise mezunu olmalıdır. Ve vatandaşların bu durumu belgelemeleri istenir.
  • En az 18 yaşında, en fazla 26 yaşında olmak. (bir sezon boyunca herhangi bir ligte görev alan kişiler en fazla 28 yaşında olabilir)
  • Tam teşekküllü olarak bir hastaneden sağlık raporu almak.
  • Atletik bir yapıya sahip olmak.
  • Herhangi bir suç unsurunun bulunmaması, bunu belgeleyebilmek adına savcılıktan adli sicil belgesinin alınması.
  • Erkeklerde en az 1.75m, kadınlarda ise en az 1.65m boy aranır.

Nasıl Hakem Olunur?

Hakem Nasıl Olunur? Hakem olmak isteyen bir kişi, ilk olarak tff.org sitesi üzerinden hakemlik için başvuruda bulunabilir. Bulunduğunuz ile bağlı olarak hakemlik kursu açıldığı sırada, tarafınıza bir kullanıcı adı ve şifre verilecektir. Online eğitime göre buradan gerekli olan tüm koşulları öğrenebilirsiniz. Online eğitim, a’dan z’ye hakemlik bilgilerini öğretir. Bu eğitim sayesinde bir futbol maçı nasıl öğretilir tam anlamıyla öğrenmiş olursunuz. Daha sonra bu eğitimler üzerine sınava tabii tutulmanız söz konusu olacaktır. Eğer girmiş olduğunuz sınavdan en fazla 60 puan alırsanız, başarılı olarak kabul edilirsiniz. Daha sonra il bazında yapılacak olan eğitime çağırılırsınız. Burada zorlu bir eğitim süreci başlamış olur. Hakemlik eğitimi derinlemesine bir şekilde yapılırken, bu şekilde konu hakkında ustalık sağlanır. Eğitimler tamamen bittikten sonra, artık ilinize bağlı olarak hakemlik yapabilirsiniz. Bu şekilde hakemliğin belli seviyeleri üzerinden, kariyer basamaklarını çıkmaya başlayabilirsiniz.

HIF hakemliği, en temel hakemlik seviyesi olarak biliniyor. Bu kişiler amatör maçlarda veya turnuvalarda hakemlik yapabilir. Genel olarak yardımcı hakem olarak görev alabilirler. Bu şekilde iki yıllık bir süre geçtikten sonra, il hakemi olabilirler. Ancak bunu TFF onaylarsa, meslekte yükselme sağlayabilmeniz mümkün olacaktır.  İl hakemliğinde ise, orta tip maçlara çıkılma hakkı vardır. HIF hakemlere göre daha fazla maça çıkma hakkına sahiptirler. HIF hakemliği, il hakemliği sonrasında ise, kişilerin önünde bölgesel hakem, ulusal hakem ve üst klasman hakem gibi seçeneklerde vardır. En üst seviye ise, üst klasman hakemi olarak bilinir. Bu hakemler süper lig ve Bank Asya 1.ligte görev yapmakta olan kişilerdir.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri