hasat-basladi-cilekte-bu-yil-ihracat-patlamasi-yasaniyor
Ekonomi

Hasat Başladı! Çilekte Bu Yıl İhracat Patlaması Yaşanıyor!

Mersin’in Silifke ilçesinde başlayan çilek ihracatında patlama yaşanıyor.

Hasat Gerçekleşti İhracat Başladı

Akdeniz Bölgesi’nde bulunan Mersin’in Silifke ilçesinde çilek ihracatının başlaması ile birlikte Rusya öncelikli olmak üzere Dubai ve Katar’a çilek gönderiliyor. Bölgeden gönderilen çileklerde ihracat patlaması yaşanıyor. Silifke’nin Türkiye’deki en önemli çilek üretim merkezlerinden biri olduğu biliniyor. İlçede hasadı gerçekleştirilen çileğin bu yılki ihracatı da böylece başlamış oldu.

80 Bin Ton Çilek Bekleniyor

Atayurt Komisyoncular Derneği Başkanı Ali Türer kapalı alanda yetişen çileklerin ihraç edildiğini, bu sene toplamda 20 bin dönüm araziye çilek ekildiğini, beklenen ürün miktarının 80 bin ton civarında olduğunu, Atayurt ilçesi başta olmak üzere Atakent, Arkum, Çeltikçi, Bahçeköy, Sökün, Kurtuluş ve Taşucu mahallelerinde çilek üretildiğini, şu an itibariyle kapalı alanlarda üretilen çileğin hasadının yapıldığını, açık alanlarda üretimi yapılan çileklerin de yakın bir zamanda toplanacağını, son birkaç gündür kapalı alanlardaki çilek ihracatının başladığını açıkladı.

İhracattaki Talebi Karşılayamıyoruz

Ali Türer, ihracat edilen çileklerin başta Rusya olmak üzere Katar’a ve Dubai’ye gönderildiği, çileğe yurtdışından büyük talep olduğunu, fakat talebi karşılayacak kadar çilek üretimi yapılamadığını, çileğin fiyatının Türkiye piyasasında 4 lira ile 5 lira arasında değişirken, 5.75 liradan ihraç edildiğini, çilek üretimi alanında 3 bin ailenin geçimini sağladığını, 10 bin kişinin çilek işçisi olarak çalıştığını söyleyerek bu yılki çilek ihracatının başlamış olduğunu haber verdi.

Silifke İhracatın Yüzde 60’ının Gerçekleştiriyor

Silifke Ticaret Odası Başkanı Nurettin Kaynar da başlayan çilek ihracatı ile ilgili konuştu. Nurettin Kaynar, Silifkeli çiftçilerin Türkiye’deki çilek üretiminin yüzde 40’lık bölümünü gerçekleştirdiğini, ülkeden ihraç edilen çileğin yüzde 60’lık bölümünün buradan yapıldığını, Ortadoğu ülkelerinden çileğe inanılmaz bir talep olduğunu, önümüzdeki nisan ayında Rusya’nın da büyük çilek talebinin olduğunu, sezonun henüz başında olunmasından dolayı bu taleplere karşılık vermekte zorlandıklarını, çileğin ve Silifke’nin ülke ekonomisine ve istihdama büyük katkı sağladığını, çilek hasadının temmuz ayının sonunda bittiğini, bu dönemden sonra yeni ekilecek çilekler ile ilgili çalışmaların başladığını söyledi.