hayvan-ithalatinda-yeni-donem-basladi-kurbanlik-hayvanlar-uygulamaya-dahil-degil
Ekonomi

Hayvan İthalatında Yeni Dönem Başladı! Kurbanlık Hayvanlar Uygulamaya Dahil Değil!

Hayvan ithalatı ile ilgili yeni dönem başladı. Hayvanlar ve üreme ürünleri ile ilgili yapılacak ithalatta gereken kontrol belgesinin alınması ile ilgili detaylar belli oldu.

İthalata Dair Tebliğ Resmi Gazete’de Yayımlandı

Besilik, damızlık ve kesimlik sığır türünden büyükbaş hayvanlar, koyun ve keçi türü hayvanlar, tek tırnaklı hayvanlar, damızlık kanatlı hayvanlar, arılar ve diğer tür hayvanlar ile üreme ürünleri ithalatı yapılırken gerekli olan kontrol belgesinin onaylanması ile ilgili hususlar belirlendi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan bahsi geçen hayvan türleri ve üreme ürünleri ile ilgili ithalatta gereken kontrol belgesinin düzenlenmesi ile ilgili tüm ayrıntıların yer aldığı tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kontrol Onayı Hayvancılık Genel Müdürlüğü’nden Alınacak

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre; damızlık kanatlı hayvanlar, küçükbaş hayvanlarla üreme ürünleri ithal edilirken alınması zorunlu olan kontrol belgesinin onaylanması hakkındaki başvuru dilekçesi, kontrol belgesinin kaşelenmiş ve imzalanmış hali, ithalata dair fatura, ithalatı gerçekleştirilecek olan hayvan ve üreme ürünleri ile ilgili taahhütname, döner sermaye ödemesinin yapıldığına dair belge istenecek. Kontrol belgesine onayı Hayvancılık Genel Müdürlüğü verecek. Belge, e – belge şeklinde de düzenlenebilecek.

Hastalık Görülen İlkelerden İthalat Yapılamayacak

Hayvan hastalıkları görülen ve ithalatın kısıtlı olduğu ülkelerden ya da sağlık sertifikası anlaşması olmayan ülkelerden yapılacak olan ithalat taleplerinde kontrol belgesi onaylanmayacak. İthal edilecek olan hayvanlar ve üreme ürünleri arasından gümrüğe gelmiş olan veya satın alındığı ülkede ihracat ile ilgili işlemleri tamamlanmış olanlar hariç olmak üzere kontrol belgesi onaylanmış olsa da geldiği ülkede o süreçte bir hastalığın belirlenmesi durumunda belgeler geçersiz kabul edilecek. Yerli üretimin korunması ve ithal hayvanların veriminin ve kalitesinin artırılması amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kontrol belgesi şartlarına yenileri ilave edilebilecek.

İthal Hayvanlarda Kriterleri ESK Belirleyebilecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın projeleri dahilinde olan ve kurbanlık hayvan olarak sınıflandırılmış olan ithal hayvanlar ve üreme ürünleri ile ilgili detaylar da Bakanlık tarafından belirlenecek. Et ve Süt Kurumu ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ithalatlarda, ithalata konu olan hayvanlara dair usul ve esaslar ithalatı yapacak olan kuru tarafından da belirlenebilecek.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri