Ekonomi

Hayvancılık Kredisi Nedir ?

Hayvancılık Kredisi Nedir ?

Hayvancılık sektörünün geliştirilmesi amacıyla devlet tarafından hayvancılık kredisi verilmektedir.   Hayvancılık her alanda yapılabilmesi ve hayvancılık faaliyeti yürüten çiftçilerin daha iyi şartlarda faaliyetlerini sürdürebilmesi içi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile TKDK ve Kalkınma ajanslarının aracılığıyla hibe verilmektedir.

 

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Bu hibeler geriye çok cüzi faizlerle ödenmektedir. Hayvancılık alanında yaşanan maddi sıkıntılar için çözüm üreten krediler ülkemizde çok rağbet görmektedir. Türkiye’de küçükbaş hayvancılık yaygın olarak yapılmaktadır.  Çok emek gerektiren küçükbaş hayvancılıkta büyük bütçelere ihtiyaç duyulmamaktadır.  Küçükbaş hayvancılığa özel krediler bulunmaktadır. Devlet küçükbaş hayvancılığı teşvik ederek %100 yerli et ve et ürünleri üretmeyi amaçlamaktadır.

 

Kosgeb Tarafından Verilen Hayvancılık Destekleri

Kosgeb tarafından hayvancılıkla ilgili birçok kolaylık sağlanmaktadır.  Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ile ilgili tüm ekipmanları temin eden Kosgeb, çiftlik kurulumu için gerekli tüm makineleri almak için büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

 

Hayvancılık ile ilgili süt sağma makinası, barınak yapımı, Yün kırpma makinası, süt soğutmak için kullanılan özel tanklar, ısıtma ve soğutma giderler gibi birçok cihaz Kosgeb desteğiyle sağlanmaktadır. Kosgeb doğrudan nakit yardımI sunmaz. Makine ve giderlerin karşılanmasını sağlar.

 

Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Devlet destekli krediler Kosgeb aracılığıyla bankalar tarafından verilmektedir. Nakit kredi desteği küçükbaş hayvan satın almak isteyen çiftçilere bankalar vasıtasıyla verilmektedir.  Ziraat Bankası küçükbaş hayvan almak isteyen çiftçiler için uygun faiz oranlarıyla kredi verir. Ancak bu krediler 100 küçükbaştan fazla hayvan almak isteyen çiftçilere verilmektedir.

 

100 küçükbaştan meydana gelen çiftlik kurulumları içinde kredi desteği sağlanabilmektedir.Çiftlik açmak ve 100 küçükbaş hayvandan meydana gelen çiftlikleri büyütmek içinde bankalar aracılığıyla kolayca kredi verilmesi söz konusudur. Bankalar tarafından verilen hem uzun vadeli hem de düşük faizlidir. Koyun yetiştirmek isteyen çiftçiler için Ziraat Bankası 50 koyun şartı aramaktadır.

 

Ancak Ankara kıl keçisi yetiştirecek olan çiftçiler için bu şart 25 adet Ankara kıl keçisidir. Bu özelliğe sahip olmayan çiftliklerin bu kapasiteye çıkmaları için devlet tarafından destek kredileri de sunulmaktadır.Ayrıca alınan krediler hayvan barınağı yapmak, soğutma tankı satın almak ve silaj makinesi satın almak için kullanılabilmektedir. Küçükbaş hayvancılık için devlet destekli kredi veren bankaların sayısı çok fazladır. İşte küçükbaş hayvancılık kredisi veren bankalar şu şekildedir:

 

  • Vakıflar Bankası
  • Ziraat Bankası
  • Halk Bankası
  • Şeker Bank
  • QNB Finansbank
  • Akbank
  • Denizbank
  • Yapı Kredi

Bu bankalara başvuran çiftçilerin gerekli kriterleri taşıması halinde düşük faizli hibe desteği nakit olarak sunulmaktadır. Bankalarla ön görüşme yaparak hayvancılık kredisi almak için hangi evrakların gerekli olduğunu öğrenebilirsiniz. İstenen evraklarla başvuran ve belli projeye sahip olan çiftçilere en kısa süre içerisinde hayvancılık kredisi verilmektedir.