hazine-24-milyar-lira-ic-borclanmaya-gidiyor
Ekonomi

Hazine 24 Milyar Lira İç Borçlanmaya Gidiyor!

Hazine Müsteşarlığı 2018 yılı nisan – haziran aylarını kapsayan dönemde 24.3 milyar liralık iç borçlanmaya gidecek.

Hazine Müsteşarlığı Borçlanma Stratejilerini Açıkladı

Bu yılın nisan ayı ile haziran aylarını da içine alan dönemde iç borçlanmaya gidecek olan Hazine Müsteşarlığı’nın bahsi geçen dönemde gerçekleşecek olan iç borçlanma seviyesi 24.3 milyar lira olacak. Müsteşarlık tarafından açıklanan nisan – haziran dönemine ait iç borçlanma stratejisine göre Hazine, bahsi geçen dönemde 22.1 milyar liralık iç borçlanma servisine karşılık olarak 24.3 milyar lira tutarında iç borçlanma olacak. Aynı dönemde dış borçlanma gerçekleşmeyecek.

Aylara Göre İç Borçlanma Düzeyleri Açıklandı

Hazine tarafından açıklanan 2018 nisan – haziran arasında uygulanacak olan borçlanma stratejilerine nisan ayında 3.8 milyar liralık iç borç servisine karşılık olarak 4.2 milyar liralık iç borçlanma servisi gerçekleşecek. Mayıs ayında 4 milyar lira tutarındaki iç borçlanma servisine karşılık olarak 4.4 milyar lira tutarında iç borçlanma yapılacakken, haziran ayında ise 14.3 milyar lira tutarında iç borçlanma servisine karşılık olarak 15.7 milyar lira düzeyinde iç borçlanma yapılacak.

İç Borçlanma Hangi Kalemlerden Elde Edilecek?

Nisan ayında borçlanılacak olan tutarın 3.7 milyar liralık bölümü piyasalardan, 500 milyon liralık bölümü kamuya satışlardan elde edilirken, mayıs ayındaki iç borçlanma toplamının 3.8 milyar liralık bölümü piyasalardan, 600 milyon liralık bölümü kamuya yapılan satışlardan sağlanacak. Haziran ayında yapılacak olan Hazine’nin iç borçlanmasının 13.3 milyar liralık bölümü piyasalardan, 500 milyon liralık bölümü kira sertifikasından, 1.9 milyar liralık bölümü de kamuya satışlardan sağlanacak.

27.5 Milyar Liralık Ödeme Yapılacak

2018 yılının nisan – haziran ayları döneminde Hazine tarafından dış borçlanmaya gidilmeyecek. Aynı dönemde 10 adet tahvil ihalesi, 1 kira sertifikasının satışı doğrudan şekilde gerçekleşecek. 2018 Nisan ayında 5.7 milyar lira, mayıs ayında 6.2 milyar lira ve haziran ayında da 15.6 milyar lira olacak şekilde üç ayda toplam olarak 27.5 milyar lira ödeme yapılacak. Yapılan bu ödemelerin 5.5 milyar liralık bölümü dış borç servisinden temin oluşacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri