hazine-ek-olarak-40-milyar-lirayi-daha-yonetecek
Ekonomi

Hazine Ek Olarak 40 Milyar Lirayı Daha Yönetecek!

Tek Hazine Hesabı’nın içeriğinin genişletilmesi ile birlikte birçok kurum ve döner sermayenin kaynak yönetimini Hazine Müsteşarlığı yapacak.

Tek Hazine Hesabı’nın Kapsamı Genişletildi

Tek Hazine Hesabı’nın içeriği genişletilecek. Bu düzenleme yapıldıktan sonra pek çok devlet kurumunun ve kurumlara bağlı olan döner sermayelerin para kaynaklarının yönetimi Hazine Müsteşarlığı’nın yönetimine verilecek. Hazine bu yeni düzenlemeden sonra denetiminde olan genel bütçeli kuruluşlara ilaveten 40 milyar liralık mali büyüklüğü de yönetimine almış olacak. Torba yasa olarak kamuoyu tarafından bilinen ve geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren yeni düzenleme gereğince halen genel bütçeye dahil olan kamu idarelerinin ödemelerini ve tahsilat işlemlerinin yönetimini elinde bulunduran Tek Hazine Hesabı’nın kapsamı genişledi.

İŞKUR ve SGK Düzenlemeye Dahil Değil

Tek Hazine Hesabı’nın kapsamına ilave olarak ilk aşamada özel bütçeli kuruluşlar olmak üzere, düzenleme ve denetleme yetkisi olan kuruluşlar, İŞKUR ve SGK gibi özelleştirme, tanıtım fonu gibi bütçeler dışında kalan fonlar da aşamalı olmak üzere Tek Hazine Hesabı’nın yetkisine verilecek. KİT olarak bilinen Kamu İktisadi Teşekkülleri, mahalli yönetimler, TMSF olarak bilinen Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, Tek Hazine Hesabı’nın kapsamına dahil edilmeyecek. Yapılan yeni düzenleme ile Hesap’ın yönetiminde olanların yanı sıra 40 milyar liralık daha mali kaynak da yönetimine geçmiş olacak.

Pilot Kurumlarla Sistem Test Edilecek

Yeni süreçle birlikte Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlıklarında sona yaklaşılan bilgi işlem altyapısı devreye alınacak. İlk etapta Bakanlar Kurulu kararı ile pilot kurumlar belirlenecek, çalışmalar başlatılarak sistemin kontrolü yapılacak. Sistemde olan kurumlar kendi tasarrufları çerçevesinde harcama yapabilecekler. Tasarruflarını aşan harcamaları için Hazine’den mali talepte bulunacaklar. Bu kurumların nakit ihtiyaçları Hazine tarafından günlük olacak şekilde karşılanacak. Bahsi geçen sistemde bankacılık –  bilgi işlem – muhasebe olmak üzere 3 ana bitim bulunacak.

 

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri