,
Ekonomi

Her Daireye 1 Otopark

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçtiğimiz aylarda gündeme gelen her daireye 1 otopark zorunluluğu bugün itibariyle resmen geldi.

Yerleşim yerlerinde araçların oluşturduğu park ile trafik problemleri sebebi ile otoparka ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılması talep edilmişti. Yönetmelikte her bir evin bir otoparklık alanlarının bulunması zorunlu olması belirtildi. Söz konusu yönetmelik Resmi Gazete’de yayımladı ve yürürlüğe girdi.

Açık Otopark Mümkün

Her bir otopark yerine, belediyeler tarafından karar alınması halinde, bağımsız bölümün eklentisi olarak tapuda belirtilmesi imkanı da geldi. Bu kapsamda da ön bahçe genişliği minimum 7 metre olan parsellerde, bina ile arasında minimum 2 metre mesafe olması şartı ile ön bahçede açık otopark olabilecek.

Komşu parsellerin anlaşması halinde de arada duvar kaldırılabilinecek. Bu kapsamda da geçiş yolu düzenlenerek ortak otopark yapılabilinecek.

Yönetmelik aynı zaman mekanik otoparklarının yapılmasını önünü açtı. Bunun yapılması mümkün olmayan parseller için de düzenleme yapıldı. Tarihi binalar ile cephesinin darlılığı sebebi ile otopark alanı bulunmayan tüm binaların otoparklarının olması zorunlu olacak. Otopark mümkün olmayanlar için ise başka bir yer gösterilecek ve tapuya bu durum şerh olarak kaydedilecek.

Okullar hariç olmak üzere ana arter yolların altlarına da otoparklar yapılabilinecek. Kamu kurumlarının bahçelerinin altına, gerekli tüm koşullar sağlanmak şartı ile otopark yapılması mümkün olacak.

Sanayi tesisi, hastane, stadyum, üniversite ve düğün salonlarında ise benzer şekilde eğer otopark yapılması mümkün değilse bu ihtiyaç komşu parselden karşılanacak.