Gündem

Her Üniversitede Yaz Okulu Sistemi Var Mı?

Günümüzde sık sık tartışmalara yol açan yaz okulu ve bütünlemeler her okulda olmayabilir. Bu sistemi üniversiteler kendi verdikleri kararlar doğrultusunda kaldırabilir veya geri getirebilirler. Ayrıca okuduğunuz bölümlere göre bazı okullarda bölüm derslerinin hocaları aldığınız ders için yazın sınıf açmayabilir. Bunları da o dersin açılan yaz okulu derslerine bakarak alabilirsiniz.

Her okulun bunu açma mecburiyeti yoktur. Bunun için herhangi bir yasa ya da kanun da yoktur. Tamamen hocalarımızın kendi kararlarıyla gerçekleşen bir olaydır. Kaldığımız dersleri okulumuzda yaz okulu varsa eğer dilekçe vererek açtırma şansımız da vardır. Kalan öğrenci sayısı çok ise muhtemelen açılır.

Genelikle Ziraat Bankası üzerinden ders başına para yatırarak ders alabildiğimiz bir sistemdir. Yine her okulun kendine göre sistemi olan en fazla kaç ders alabilir sistemi vardır. Genellikle en fazla 3 ders alabiliyoruz. Almak istediğimiz derslerin saatlerinin birbiriyle çakışmaması gerekmektedir.

Yaklaşık olarak 1 ay süren hızlandırılmış bir eğitimden geçiyoruz. Başladıktan 2 hafta sonra vize sınavları ve ay sonunda ise final sınavları olmak üzere yine 2 sınava tabii tutuluyoruz. Kaldığımız derslerin yanı sıra dersimizin harf notunu yükseltmek için de yaz okuluna katılabiliriz.

Başka Üniversitelerden Yaz Okulu Alma

Kendi okulumuzda açılmayan bir dersi başka üniversitelerden de alabiliriz. Fiyat uygulaması üniversitenin kendi öğrencilerine istinaden biraz farklılık gösterebilir. Başka üniversitelerden gelen öğrenciler için ders başına daha fazla para isteyebilirler. Başka okuldan ders alabilmek için öncelikle dersin katsayısı olan Akts tutması gerekir.

Yaz Okulu alacağımız üniversite ile kendi üniversitemizdeki dersin Akts’ine bakmamız gerekmektedir. Ayrıca başka okuldan ders alabilmek için iki okulun da karşılıklı onay vermesi gerekiyor. Zaten Akts iki üniversitenin sisteminde de birbirine denk bir Akts’i varsa çok sorun olmamaktadır.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri