Gündem

HES oyununa Beştepe freni

Rize’nin Güneysu ilçesinde iki yıl önce başlatılan ve ‘yol inşaatı’ denilen çalışmanın aslında mahkemece iptal edilen HES projesi olduğu anlaşılınca vatandaşlar Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) şikayette bulundu. CİMER inşaatı durdurdu. CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize Güneysu’da vatandaşlar, 2 önce başlayan inşaatı Karayolları’nın yol yapımı sandı. Ancak yapılanın yol değil, 5önce Danıştay’ın iptal ettiği HES projesi olduğu anlaşıldı. Köylüler, HES’in durdurulması için hem dava açtılar hem de Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) şikayet ettiler. CİMER projeyi durdururken şirketecezası kesilmesini de sağladı.

Güneysu’da yapılmak istenen hidroelektrik santralının (HES) ikinciiptali için 15 Ocak’tamahkemesine başvuran, ardından imza kampanyası başlatan Güneysulular, hukuksuz HES projesini 30 Ocak’ta da Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) şikayet ettiler. Şikayet başvurusunda, Güneysu Alicik I ve II HES projesinin yasal izinleri alınmadan inşaatına başlandığı, bu nedenle durdurulması istendi.

CİMER’e yapılan şikayet, DSİ Bölge Müdürlüğü aracılığıyla yanıtlandı. CİMER’in ilettiği DSİ yazısında, hem şirketecezası kesildiği hem de projenin ivedilikle durdurulmasının istendiği belirtilerek özetle şöyle denildi: “Bölge Müdürlüğümüzce proje sahasında yapılan incelemelerde yer teslimi yapılmadan cebri boru imalat çalışmalarına başlandığı tespit edilmiş olup, 6200 sayılı Kanun ve Su Yapıları Denetim Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında şirkete idaricezası uygulanmıştır. Ayrıcatüm yasal izinler alınıncaya kadar her türlü güvenlik önlemi alınarak sahadaki projeye ait çalışmaların ivedilikle durdurulması gerektiği şirkete bildirilmiştir.”

CUMHURBAŞKANI’NIN KÖYLÜLERİ ŞAŞKIN

Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre: Handüzü Yaylası Koruma Derneği Başkanı Ceyhun Kalender adına Rize İdare Mahkemesi’nde projenin iptali için dava açan ve Derelerin Kardeşliği Platformu’nun kurucu başkanı da olan avukat Remzi Kazmaz, CİMER’den gelen yanıtı şöyle değerlendirdi: “Cumhurbaşkanı’nın köyünde derelerimizin kurumasına olan, Karayolları’nın yasal olmayan çalışmaları nedeniylecezası kestiği bu şirketin çalışmasına hala daha nasılverildiğine köylülerimiz şaşırıyor. DSİ’nin şirkete yaptığı ihtar var. Çünkü dere suyunun debisi önceki yıllara oranla azalmış. Tekrar ölçüm yapılıncaya kadar çalışmalarının durdurulması uyarısına rağmen şirket çalışmaya devam ediyor. Biz yeni bir şikayet başvurusu yaptık.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı