Ekonomi

Hibe Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Hibe kredisi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme Başkanlığı tarafından verilen bir kredi türüdür. 90’lı yıllardan itibaren işini kurmak isteyen kişilere yardımcı olan bir kurum haline gelmiştir. Günümüz itibariyle vatandaşların iş konusunda oldukça rahatlamasına neden olan maddi olanakları bünyesinde bulundurur. Bu bakımdan 50 bin TL geri ödemesiz kredi sağlanırken, 100 bin TL oranında sıfır faizli kredi imkânı sağlanmaktadır. Daha iyi imkanlara sahip olan kişiler için finansman destek olan kurum, bu şekilde kişiler için işleri yoluna koyma çabası içindedir. Peki hibe almak için ne yapmak gerekir?

Hibe Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Bu alanda yeni olan kişilere, her daim hibe desteği yapılmaya devam edilmektedir. Belirli adımlara dikkat edildiği takdirde, kişilerin bu alanda istediği kredi tutarına sahip olması mümkündür. Aşağıdaki şartlar kurum tarafından belirlenmiş temel şartlardır. Bunları sağlayamayan kişilerin hibe kredisi alması mümkün değildir.

  • Kurum tarafından verilen eğitimin mutlaka tamamlanması gerekir. Kurum tarafından her türlü girişimciye verilen bu eğitim sonrası, sertifikanın alınması söz konusu olacaktır.
  • Eğer ortaklarla bir şirket kurulmuş durumdaysa, kişilerin hibe kredisi almak için en az %30 oranında hisseye sahip olması gerekir.
  • Hibe kredisi alındıktan sonraki 3 yıllık süreç boyunca, işletmenizi kapatmanız mümkün olmayacaktır. Bu 3 yıllık dönem boyunca yetkililer tarafından düzenli denetim yapılmaktadır.
  • Başvuru yaptıktan sonra, işyerine dair masrafları faturalandırarak bunun kuruma bildirilmesi gerekir. Bu sayede ortaya çıkan masrafların, yalnızca bu kurum tarafından ödeneceğini belirtmek gerekiyor.

Hibe Nasıl Alınır?

Hibe Almak İçin Ne Yapmak Gerekir? Yapılması gerekenler tam olarak kişi tarafından karşılanıyorsa, konu hakkında harekete geçilebilir. Hibe kredi alabilmenin en temel şartlarının başında kurum tarafından verilmekte olan eğitim kursu yer almaktadır. 32 saat süren kurs, tüm il genelindeki ilçelerde yapılır. Kursun en sonunda katılımcılara bir sertifika verilerek bu şekilde işlemin sonlanması sağlanır. Bu eğitimlerin ne zaman yapıldığı ise, kurumun kendi resmi sitesi üzerinden belirli zaman zarflarında açıklanmaktadır.

Uygulamalı eğitimin tamamlanmasının ardından, iş planının hazırlanması gerekir. Bu iş planı sayesinde kurumdan destek almanız daha hızlı olacaktır. İşletme faaliyetlerine yönelik bilgi vermeniz ve düzenli bir sistemi belirtmeniz gerekir. İş planı tamamlandıktan hemen sonra, iş planı ve konu hakkında gerekli olan diğer belgelerle birlikte birime başvuruda bulunmalısınız. Bu şekilde birim tarafından her türlü detaylar incelemeye alınarak, kredi alıp alamayacağınıza karar verilmiş olacaktır.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri