Ekonomi

Hidrokinetik Enerji Projesi ile Sulama Kanallarından Elektrik Üretilebilecek!

Adana’da bir firmanın oluşturduğu ‘Hidrokinetik Enerji Projesi sayesinde kentteki sulama kanallarına kurulacak sistemle saatte 4 megavatlık enerji üretilebilecek. 7 gün 24 saat boyunca enerji üretebilen bu sistem Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyor.

ECC Makina Kimya Sanayi firması, 4 yıllık AR-GE çalışması ve TÜBİTAK desteği sonrasında ‘Hidrokinetik Enerji Projesi’ni başlattı. Adana’da bulunan sulama kanallarına kurulmaya başlanan sistem ile saatte 4 megavatlık elektrik enerjisinin üretilmesi ve devlete satılması öngörülüyor. Toplam maliyeti 3 milyar 600 milyon lira olan bu projenin, 3 yıl içinde kâra geçmesi bekleniyor.
Projenin çalışma sistemine göre; 7 gün 24 saat boyunca sulama kanallarındaki su, pervaneleri döndürecek ve sağlanan enerji trafoya aktarılacak. Proje kapsamında Seyhan ilçesine bağlı Yeşiloba Mahallesi’ndeki sulama kanalına 3 portatif türbin takıldı. Projenin tanıtımı kent protokolünün de katılımıyla gerçekleştirildi.

4 Megavatlık enerji üretilebilecek

Tanıtımda konuşma yapan ECC Makina Kimya Sanayi sahibi Abdullah Caner Şirin, “Türkiye’de ilk olan bir proje bu. Suyun hafif akışından, nehirlerden, sulama kanallarından herhangi bir depolama, suyu tutma, olmadan enerji üretiyoruz. Bu sistemlerle Türkiye’nin her yerinde uygulama yapabileceğiz. TÜBİTAK’ın desteğiyle tamamladık. 4 senelik çalışma sonucu ortaya çıkan ürün budur. Şu anda her bir sistem 5 kilovat enerji üretmekte. Arka arkaya 20 metre arayla yaptığımızda Adana’daki hedefimiz 4 megavat. Türkiye’de ilk olmasının verdiği gurur var. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her zaman dediği gibi yerli ve milli vurgusuna biz de katkı sunduk. Yenilenebilir enerji kapsamında devlete 4 megavatlık gücün satışını yapacağız” şeklinde konuştu. Firma ortağı olan Dr. Ender Uz ise; sistemin, güneş enerjisine göre 2 buçuk katı kadar enerji üretebildiğini vurgulayarak maksimum 3 yılda sistemin kendi kendisini amorti edebileceğini söyledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri