Gündem

Hizmet Sektörü Hangi Alanları Kapsar?

Hizmet sektörü aslına bakıldığında karşılıklı olarak hem gelir hem gider bulunmaktadır. Özel sektörde olabileceği gibi kamu sektörünün de hizmet birimleri vardır. Hizmet talep eden kişilerin belli bir bedel ödeyerek aldığı iştir. Örneğin otelde konaklayan bir kişi hizmet alan, bu konaklama için ödeme yaptığı kurumda hizmet sektörüne bağlı bir kurum olmaktadır. Bu kurum konaklama bedeli içine giren tüm hizmetleri (yemek, yatak, temizlik ve benzeri) hizmet alan kişiye vermekle yükümlüdür.

Hizmet sektörü alanları

Hizmet sektörü hangi alanları kapsar? Sorusuna en doğru cevap aldığınız hizmet karşılığı bir bedel ödeniyorsa ve bir bedel karşılığı yapılıyorsa hizmet sektörüdür. Hizmet sektörü sadece özel kuruşlarda geçerli değil kamu kuruluşlarında da geçerlidir. Sağlıktan, turizme ve buna benzer birçok sektör hizmet sektörü kapsamındadır.

Kamu kuruluşlarında da yine aynı şekilde aldığınız hizmet karşılığında bir bedel ödeyebilirsiniz. Bunun özel sektörden alınan hizmetten bir farkı bulunmamakla birlikte, kamu kuruluşlarında tercih edenler daha az tutarda ödeme yapmaktadır. Kamu kuruluşları ve özel sektör arasındaki en önemli farklardan birisidir. Sadece kamudan alabileceğiniz hizmetler de bulunmaktadır. Bunlar ayrıca özel sektörde hizmet sağlamamaktadır.

Hizmet sektöründe dikkate alınması gereken hususlar:

  • Hizmet veren kuruluşun kamu veya özel fark etmez hizmet alıcısına memnuniyet sağlaması gerekmektedir.
  • Hizmet alıcısı tarafından alınacak olan hizmetin emsalleri bulunuyorsa karşılaştırmasını yapmalı ve hizmet sağlayıcısını bu şekilde tercih etmelidir.
  • Hizmet sektöründe sunulan bir ürün bulunmasa da alacağınız hizmet kalitesinde yaşanan aksaklıkları hizmet sektörünün gelişimini sağlayabilmek için mutlaka bildirmeniz gerekmektedir.
  • Hizmet sektöründe yaşadığımız olumsuzlukları bildirirken uygun bir dil ve muhatap kişi ile iletişime geçilmelidir. Örneğin yemek yediğiniz yerde yemeğin kalitesi hususunda yaşadığınız bir sorunda muhatap garson değil restaurant sahibi ve yemeği yapan kişidir. Onlar ile konuşmaları veya teknolojik iletişim araçları ile bildirimde bulunmalıdır.