hsbc-menat-ceosu-gelismis-ulkeleri-zor-bir-surec-bekliyor
Dünya

HSBC Menat CEO’su: Gelişmiş Ülkeleri Zor Bir Süreç Bekliyor!

HSBC Menat CEO’su Georges Elhedery gelişmiş ülkelerin ekonomilerinin önünde zor bir sürecin beklediğini söyledi.

Gelişmiş Ülkeleri Riskler Bekliyor

HSBC Menat CEO’su Georges Elhedery yaptığı açıklamada ülkeler bazındaki zorlukların yanı sıra gelişmekte olan ülkelerin bir bütün olarak büyümelerini sürdüreceğini, nüfusun yaşlanmasının, altyapının eskimesinin ve korumacılığın da gelişmiş ülkelerin karşı karşıya kalacağı riskler arasında yer aldığını söyledi.

Gelişmekte Olan Ülke Ekonomilerinde Durum Pozitif

HSBC’nin “Menat” olarak bilinen Türkiye, Kuzey Afrika ve Ortadoğu bölgesinin CEO’su Georges Elhedery’e göre gelişmiş ülke ekonomilerini zorlu bir süreç bekliyor. Elhedery, nüfustaki yaşlanmanın, tüketimdeki alışkanlıkların değişkenlik göstermesinin, altyapıların eskimesinin ve korumacılık konusunda alınan önlemlerin gelişmiş ülkelerin karşılaşacağı temel riskler olarak göründüğünü, gelişmekte olan ülkeler ile ilgili de durumun tam tersi olduğunun, pozitif bir süreç içinde olduklarının, Türkiye, Mısır ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin ekonomilerinin giderek güçlendiğini, orta sınıfta büyüme görüldüğünü, genç nüfusun istihdam edilmesinin ve tüketicilerin harcamalarının artmasının bu ülkelerin birbirine benzeyen özellikleri olduğunu söyledi.

Yoğun Siyasi Gündeme Rağmen Ekonomiler Gelişiyor

Georgey Elhedrey, Menat yani Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinin ekonomik görünümünün güçlü olduğunu belirterek HSBC olarak bu bölgede uyguladıkları stratejilerden bahsetti. Elhedrey, gelişmekte olan ülkelerde ekonomilerin her ne kadar zorluklar yaşansa da genel olarak büyümelerini sürdüreceklerini düşündüğünü, bu bölgenin siyasi gündeminin de oldukça hareketli olduğunu, buna rağmen ekonomik değişimlerin olumlu yönde seyrettiğini, bu değişimlerin, dünyanın farklı bölgelerindeki değişimden çok daha hızlı ilerlediğini söyledi.

Türkiye Uzun Vadeli İşbirliklerine Sahip

Türkiye’nin ekonomik büyümesinin güçlü temellerle dayandığını belirten HSBC Menat CEO’su Elhedrey Avrupa ülkeleri ve Körfez ülkeleri ile Türkiye’nin uzun vadeli işbirliklerine sahip olduğunu, ülkenin ayrıca Çin için de cazip yatırım fırsatları barındırdığını, Mısır para biriminin küresel açılıma gitmesinin ve ülkede IMF’nin programının uygulanmaya başlamasının bu ülkeye doğrudan ve finansal yatırımları çektiğini, Suudi Arabistan’da görülen ekonomik gelişmelere de inancın yüksek olduğunu da belirtti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri