,
Ekonomi

İç Piyasalardaki Gündem de Bir Hayli Yoğun!

Yurt içi piyasalarında önümüzdeki haftanın gündemini Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan faiz kararı ile Türkiye’nin enflasyon verisi meşgul edecek.

Önümüzdeki hafta itibari ile yurt içi piyasalarının gündemini Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanacak olan faiz kararı ile ülkenin enflasyon verileri meşgul edecek.

Söz konusu takip edilecek olan bu verilerin arasında ağırlıklı olarak geçtiğimiz aya ait olan enflasyon verilerine önem verilecek.

Konu ile alakalı olarak yapılan anket araştırmalarının sonuçlarına göre, Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) aylık olarak yüzde 0,5 oranında, yıllık olarak da yüzde 10 oranında yükseliş göstereceği tahmin ediliyor. Enflasyon rakamları içerisinde bulunduğumuz yıla aylık olarak yüzde 1,02 oranında, yıllık olarak da 10,35 oranında yükseliş ile giriş yapmış, geride bıraktığımız yılı da yüzde 11,92 oranı ile iki basamaklı rakam olarak tamamlamıştı.

Normal şartlarda her ayın 3’ü itibari ile açıklanan enflasyon verileri, Mart ayının 3’ünün hafta sonuna denk gelmesi sebebi ile pazartesi günü açıklanacak.

TCMB Faiz’de Herhangi Bir Değişiklik Yapmayacak

7 Mart 2018 Çarşamba günü ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından faiz kararının açıklanması bekleniyor. Piyasaların takibinde olan TCMB faiz kararı hakkında genel beklenti ise, rakamlarda herhangi bir değişiklik yaşanmaması yönünde olduğu ifade ediliyor.

QNB Finansinvest Başekonomisti Burak Kanlı tarafından konu ile alakalı olarak yapılan açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından herhangi bir adım atılmasının beklenmediği ve sıkı duruş söylemini devam ettireceği beklentisinin mevcut olduğu ifade edildi.

Merkez Bankası faiz kararını 7 Mart tarihinde açıklayacak.

Dış piyasalarda ise özellikle Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Amerika Birleşik Devletleri’nin tarım dışı istihdam verileri takip edilecek.