ihracatta-tum-zamanlarin-rekoru-kirildi
Ekonomi

İhracatta Tüm Zamanların Rekoru Kırıldı!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, mart ayında tüm zamanların rekor ihracat seviyesinde olduğumuzu açıkladı.

Mart Ayında İhracatta Yüzde 11 Artış Oldu

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2018 yılının mart ayında şimdiye kadar yakalanan ihracat rakamları ile karşılaştırıldığında rekor seviyede ihracat gerçekleştirildiğini, aylık olarak tarihteki en yüksek rakamda ihracat olduğunu, aylık bazda ele alındığında mart ayında 15.1 milyar dolarlık ihracat yapıldığını, aynı ay ihracatta yüzde 11 oranından fazla artış sağlandığını açıkladı.

Türkiye Ekonomisi Mükemmel Durumda

Bir televizyon programına katılarak soruları cevaplayan Nihat Zeybekci, Türkiye ekonomisindeki büyümeden ve ülkenin ekonomi gündeminden bahsetti. Ekonomik büyüme ile birlikte 18 aydır aralıksız olarak ihracatta artıya geçildiğini, 2017 yılında yabancı yatırımların hız kazandığını, bütçe açığı ve kamunun borçlarına bakıldığında Türkiye ekonomisinin mükemmel durumda olduğunun söylenebileceğini, 2016 yılında ve sonrasında Türkiye adına yaşanan olumsuzluklara rağmen ekonomideki bu toparlanmanın büyük bir başarı olduğunu da söyledi.

Dünyadaki 10 Mega Projeden 6’sı Türkiye’de

Yaşanan olumsuzluklara karşın ülke ekonomisinin sağladığı performansa bakıldığında Türkiye gibi bir başka ülke daha olmadığının anlaşılacağını da vurgulayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’ye ne yatırıldıysa 3 katı değer kazandığını, potansiyelin gelecek 15 yıl için de umut vaat ettiğini, dünya genelindeki 10 mega projenin 6 adedinin Türkiye’de olduğunu, ülkemizin bugüne ve geleceğe dair fırsatlar vaat eden bir ülke olduğunu da belirtti.

Yüzde 100 Yerli Bir Projemiz Var

2017 yılı için Türkiye adına tahmin edilen büyüme rakamının yüzde 6 civarında tahmin edildiğini, fakat ihracattaki genişleme, kapasite kullanım oranları gibi etkenler sayesinde bu rakamın daha da yükseldiğini, 2018 yılının ilk çeyreklik dönemi itibariyle en az yüzde 6 oranında ekonomik büyüme beklentilerinin olduğunu, otomotiv sektörünü ilgilendiren enerji depolama alanında 4 – 5 milyar büyüklüğüne bir projelerinin gündemde olduğunu, bu projenin yüzde 100 yerli olacağını da açıkladı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri