Ekonomi

İki Dev Havacılık Şirketi Protokol İmzaladı!

TAI ve THY Teknik şirketleri arasında Türkiye genelinde gerçekleştirilen havayolu hizmetlerini daha da büyütmek ve genişletmek adına iş ortaklığı protokolüne imza atıldı.

Türkiye’de havacılık alanında hizmet veren iki dev şirket Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A. Ş. (TAI/TUSAŞ) ve Türk Hava Yolları Teknik A. Ş. (THY Teknik) arasında, ülkede bu alanda gerçekleştirilen faaliyetleri ve pazarını daha da büyütmek ve genişletmek adına bir iş ortaklığı protokolü imzaladı.

Şirket yetkililerinin konu ile alakalı olarak yapmış oldukları açıklamaya göre, TAI Genel Müdürü Temel Kotil ile THY Teknik Genel Müdürü Ahmet Karaman’ın imzalamış olduğu söz konusu sözleşme dahilinde, TAI’nin ana yüklenicisi konumunda bulunduğu uçak parçası üretimi, bakımı, onarımı, tamiri ve yenileme alanında Türk Hava Yollar Teknik A. Ş. alt yüklenici olarak yer alacak.

Türkiye Adına İyi Bir İş Ortaklığı Olacak

TAI Genel Müdürü Kotil, konuya istinaden yapmış olduğu açıklamasında Türk Hava Yolları Teknik gibi büyük öneme sahip olan teknik hizmet sağlayıcısı bir şirket ile ağırlıklı olarak Ar-Ge çalışmaları olmak üzere havacılık alanında yürütülen çalışmaların daha genişlemesi ve gelişmesi maksadıyla beraber çalışmak üzere sağlanan mutabakatın Türkiye için söz konusu sektör adına güzel bir gelişme olduğunu ifade etti.

THY Teknik Birincil Kaynak Olarak Kullanılacak

Sektörün gelişmesi adına beraber çalışarak, Ar-Ge çalışmalarını gerçekleştirecek THY Teknik ve TAI, ihtiyaç duyulanlar doğrultusunda özellikle mühendisleri olmak üzere her iki devin tüm çalışanları arasında karşılık değişimin gerçekleştirilmesi meselesinde de iş ortaklığına varacak. TAI’nin ana yüklenicisi konumunda olduğu askeri hava platformlarının, alakalı lojistik destek ve modifikasyon faaliyetlerinde THY Teknik birincil kaynak olarak devreye girecek.

Her iki şirket arasında TAI tarafından yürütülen Milli Muharip Uçak Projesi başta olmak üzere, bütün özgün hava aracı imalat projelerinde Türk Hava Yolları Teknik Ar-Ge ve öteki mühendislik birimlerinin faal olarak işin içinde olması hedefleniyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri