Ekonomi

O İki Deve Reklam Cezası Sürdürülecek!

Reklam Kurulu tarafından Google ile Booking.com için verilen reklamları durdurma yaptırımı adına yapılan itirazlar, mahkemelerden döndürüldü. Reklam Kurulu tarafından söz konusu iki dev şirket için de uygulanan bu yaptırım devam edecek.

Reklam Durdurma Cezası Devam Edecek

Reklam Kurulu tarafından iki dev şirket olan Google ile Booking.com için kesilen reklamları durdurma cezalarına, söz konusu şirketler itiraz etmişti. Google ve Booking.com tarafında yapılan itirazlar, mahkemeler tarafından reddedilirken, Kurul tarafından uygulanan reklamları durdurma cezası için uygulanmaya devam edeceği bildirildi.

Bir takım basın mensupları tarafından Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde çalışmalar yürüten Reklam Kurulu’ndan elde edilen bilgilere göre, online tatil rezervasyon sitesi olan booking.com’da yer alan reklamlar, 2 yıl öncesinde incelenmeye başlanmıştı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Booking.com şirketinden, yapmış olduğu “en düşük fiyatlar”, “Booking.com olarak kullanıcı dostu ve en iyi fiyatları garanti eden bir internet sitesi sunmayı amaçlıyoruz” gibi iddiaları ispatlamak adına bilgiler ve belge talebinde bulundu. Fakat buna karşılık Bookingdotcom Destek Hizmetleri şirketinden herhangi bir bilgi ya da belge Gümrük ve Ticaret Bakanlığına iletilmedi.

Şirket Haksız Rekabete Neden Oldu

Reklam tanıtımlarında doğru olup olmadığı kanıtlanamayan, tüketicileri istismar edici özellikteki ifadelerde bulunarak tüketicilerin yanıltıldığı, dürüst rekabetin aksine hareket edildiği ve sektördeki diğer firmalar arasında haksız rekabete neden olduğu belirlendi.

Söz konusu olan sitenin böylelikle Seyahat Acenteleri ve Seyahat Acenteleri Birliği Kanunu ile Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un aksine hareket edildiği tespit edilerek reklamlarını durdurma yaptırımına karar verildi. Şirket ise verilen bu cezaya itiraz ederek dava açtı fakat açmış olduğu tüm davalardan red cevabı aldı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri