,
Ekonomi

O İki Devletin Dev Enerji Şirketleri Arasında Kritik Anlaşma!

İsrail’de hizmet veren Amerikan Noble şirketi ve İsrail’in Delek şirketi, Mısır’ın Dolphin Energy şirketi arasında toplam 10 sene boyunca sürecek olan 65 milyar metreküp doğalgaz tedariki içeren iki farklı anlaşmaya imza atıldı.

Amerikan Noble şirketinin resmi web adresinde konu ile alakalı olarak yapılan açıklamaya göre, söz konusu olan iki anlaşma, İsrail’in Akdeniz’de yer alan Tamar ve Leviathan sahalarının her ikisinden de 32,5 milyar metreküp ile totalde 65 milyar metreküp doğalgaz önümüzdeki 12 yıl boyunca Mısır’a nakledilecek.

İlk Kısım Gaz 2019 Sonunda Mısır’da Olacak

Konuya istinaden elde edilen bilgilere göre ise, Mısır’ın petrokimya endüstrisi, sanayi ve ilerleyen süreçlerdeki enerji üretimi alanında tüketilecek olan doğalgazın bir bölümünün önümüzdeki yılın sonuna kadar Mısır’a ulaştırılması hedefleniyor.

Şirket tarafından gerçekleştirilen söz konusu bu açıklamada, Amerikan Noble Energy Operasyonlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Gary W. Willingham tarafından, bahsi geçen bu iki anlaşmanın bölgesel anlamda faaliyet gösteren doğalgaz sektörünün kuvvetini sergilemeye devam ettiğine yönelik belirtmiş olduğu söylemlerine de yer verildi.

Tüketim, Üretime Kıyasla Daha Fazla

Yabancı basında konu ile alakalı olarak yapılan haberlerde ise, Mısır’ın doğalgaz tüketiminin, üretimine kıyasla oldukça fazla olduğu bilgisine yer verildi. Söz konusu olan şirketler arasından imzası atılan iki anlaşmanın yaklaşık olarak 15 milyar dolar civarında bir değere sahip olduğu ifade edilen haberlerde, gaz nakliyatında kullanılacak olan doğalgaz boru hattı için şuanda bir güzergah çalışmasının yapılmadığı belirtildi.

Leviathan’da Üretim 2019’un Sonunda Başlayacak

Öte yandan yine elde edilen bilgilere göre, İsrail’in yakınlarında yer alan Tamar’da yaklaşık olarak 280 milyar metreküp, Leviathan’da ise yaklaşık 622 milyar metreküp kapasiteye sahip olan doğalgaz rezervleri bulunuyor. Şuanda Tamar’da doğalgaz üretimini gerçekleştirilirken, Leviathan’da ise gelecek yıl gerçekleştirilmesi hedefleniyor.