iki-ulke-arasinda-4-milyar-dolarlik-anlasma-imzalaniyor

Sudan ve Katar arasında imzalanacak olan Kızıldeniz’deki Sevakin Adası ile ilgili anlaşmanın değeri 4 milyar dolar olarak açıklandı.

Sudan Ulaştırma Bakanı Katarlı Yetkilileri Ağırladı

Katar ve Sudan arasında, Sudan tarafından Kızıldeniz’de bulunan Sevakin Adası’nda yapılacak olmasını kapsayan bir anlaşma imzalanacak. İki ülke arasında imzalanacak olan anlaşmanın 4 milyar dolar olarak bildirildi. Sudan’daki medya kuruluşları tarafından yapılan çeşitli açıklamalara göre Sudan Ulaştırma Bakanı Makawi Muhammed Awad geçtiğimiz pazar günü Sudan’a gelen Katarlı yetkilileri ağırladı.

Anlaşmanın Konusu Sudan’ın Yapacağı Liman

Sudan medyası, Ulaştırma Bakanı Makawi Muhammed Awad’ın birkaç gün önce ülkesine gelen Katarlı yetkilileri ağırladığını iddia etti. İki ülke yetkilileri arasında gerçekleşen bu görüşmede Katar ve Sudan arasında imzalanacak olan anlaşmanın detayları hakkında konuşuldu. Anlaşmanın konusunun ise Kızıldeniz’de bulunan Sevakin Adası’nda Sudan’ın inşa edeceği liman olduğu bildirildi.

Katarlı Yetkilerden Reuters’e Açıklama

Katar heyetinde bulunan yetkililerden de konuyla ilgili bir açıklama geldi. Katar tarafındaki Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri Reuters Haber Ajansı’na yaptıkları açıklamada bahsi geçen anlaşmanın henüz hazırlık aşamasında olduğunu, anlaşmanın maliyetinin ve diğer detaylarının şu an itibariyle kesinlik kazanmadığını söylediler.

Liman İnşaatına Türkiye’de Dahil Olmuştu

Sudan – Türkiye arasında 2017 yılında imzaları atılan anlaşmaya göre Türkiye, Kızıldeniz’deki Sevakin Adası’na yapılacak olan inşaatın bir kısmını yapacak. Türkiye anlaşmada yer aldığına göre Sevakin Adası’na yapılacak yeni limanın askeri gemilerin kullanımına açılacak olan rıhtımları yapacak. Katar – Sudan arasında imzalanması gündemde olan yeni anlaşmanın Türkiye – Sudan anlaşmasını etkileyip etkilemeyeceği henüz belli olmadı.

Mısır Bu Anlaşmadan Memnun Olmayabilir

İki ülke arasındaki bu anlaşmanın imzalanacak olması Sudan’ın kuzeyindeki komşu ülke Mısır’ın memnun olmamasına neden olabilir. Çünkü Mısır yönetimi, Katar’ı Yasaklı Müslümanlar adlı hareketi desteklemekle suçluyor. Kahire, 2017 yılında Suudi Arabistan tarafından Katar’a karşı bölgesel boykotta yer almıştı.