Ekonomi

İkinci El Oto’da Önemli Düzenleme!

İkinci el otomobillerin ticaretine yönelik usul ve esaslar düzenlendi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik” Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yerini aldı.

Yetki Belgesi Alınacak

Söz konusu olan bu yönetmeliğe göre, ikinci el otomobillerin ticareti, işletme için yetki belgesi alan esnaf ve sanatkarlar ile bu işin ticaretini yapan kişiler tarafından yapılacak. Bahsi geçen yetki belgesi ise, ikinci el otomobil ticareti yapılan bölgelerdeki il müdürlüklerinden temin edilecek, yenilecek ve iptal edilebilecek. Üstelik yetki belgesi her işletmeye özel olarak çıkarılacak ve bir başkasına devri mümkün olmazken, belge yalnızca 5 yıl boyunca geçerli kılınacak.

Öte yandan bahsi geçen bu yetki belgesi, mesleki yeterlilik belgesi ve yönetmelik dahilinde temin edilen Türk Standartları Enstitüsü (TSE) hizmet yeterlilik belgesi ve ikinci el motorlu araç ticaretine yönelik Bakanlık tarafından gerekli olduğu tespit edilen bilgilerin izlenmesi ve kontrolü maksadıyla yine Bakanlık tarafından İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Bilgi Sistemi meydana getirilecek. Ayrıca yetki belgesi temin eden tacirlerin isimleri Bakanlığın resmi web sitesi üzerinden yayınlanacak.

Otomobile Yönelik Tüm Bilgiler Tanıtım Kartında Olacak

Satışa çıkarılan ikinci el otomobillerin üzerinde kolay bir şekilde görülebilecek biçimde otomobile yönelik tanıtım bilgilerinin en güncel hali ile yer aldığı bir tanıtım kartı bulunacak. Bahsi geçen bu tanıtım kartında otomobilin markası, modeli, model yılı, sayı ve harflerinin bir bölümü anlaşılmayacak biçimde motor ve şasi numarası, plakası, değişen parçası ve boyalı olup olmadığı bilgilerine de yer verilecek.

Ekspertiz Raporu Alınacak

Ayrıca söz konusu olan bu yönetmeliğe göre, yetki belgesine sahip olan esnaf, ikinci el aracın satışından önce aracın ekspertiz raporunu alırken, 8 yaşından büyük ve 160 bin kilometreden fazla olan araçları için ekspertize gerek görülmeyecek.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri