imar-affinda-odenecek-bedeller-belli-oldu
Ekonomi

İmar Affında Ödenecek Bedeller Belli Oldu!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geliştirilen imar affının ayrıntıları belli oldu.

15 Milyon Sorunlu Yapı Çözüme Kavuşacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açıklanan imar affı ile ilgili ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. İmar affına göre iskansız olarak kayıt yapılan ve çürük olmayan binalar kayıt altına alınacak ve iskanları verilecek. Alınacak iskanlar için ödenecek tutar binanın inşaat maliyetinin yüzde 3’ü oranında olacak. Bu da 100 metrekarelik bir ev için 1.896 lira iskan bedeli ödeneceği anlamına geliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imar affı ile 15 milyon devletle ihtilaflı yapıyı çözüme kavuşturması hedefleniyor.

İskansız Binalar Kayıt Altına Alınacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki yaptığı açıklamada 26 milyon adet yapının yüzde 60’lık kısmını ilgilendiren kaçak yapılaşma problemi ile ilgili imar affının önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne geleceğini, imar affı ile kaçak yapılardaki problemin çözümü için iskanı olmayan ve çürük olmayan bağımsız birimlere vatandaşlar tarafından belirli bir ücret ödeneceğini, bu ödemeler ile iskanların alınacağını ve o binaların kayıt dışı olmaktan çıkacağını, yeni düzenlemenin Meclis’ten çıkartılacağını söyledi.

100 Metrekarelik Eve 1.896 Lira İskan Bedeli

İmar affına dahil olmak için iskanı olmayan ve çürük olmayan yapılar için vatandaşların bina maliyetinin yüzde 3’ü oranında bir ücret ödeyecekler. Bu ücretin ödendiği binalara iskan verilecek. GİB olarak bilinen Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan binaların inşaat maliyetlerinin bildirildiği cetvele göre hesaplama yapıldığında ödenecek olan tutarların konutlar için 750 lira ile 4.548 lira arasında olduğu görülüyor. Bu cetvelden birinci sınıf ve lüks inşaatlar çıkartılarak ortalama alındığında 100 metrekarelik bir ev için ödenecek olan iskan bedeli 1.340 lira ile 1.896 lira arasında değişiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki bu uygulamadan gelecek gelirin kentsel dönüşüme aktarılacağını da açıkladı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri