imf-turkiye-degerlendirme-notunu-acikladi-cari-acik-buyuk-risk
Dünya

IMF Türkiye Değerlendirme Notunu Açıkladı! Cari Açık Büyük Risk!

IMF, Türkiye ile ilgili yaptığı açıklamada yüksek enflasyon oranlarının devam edeceği, faizlerde artırıma gidilmezse 2018 yılının çift haneli enflasyon oranı ile sonlanacağı uyarısını yaptı.

IMF Türkiye ile İlgili Notunu Açıkladı

Kısa adı IMF olan Uluslararası Para Fonu geçtiğimiz sonbahar aylarında düzenlediği olağan 4. madde üye ülkelerin gözden geçirilerek değerlendirilmesi sonucunda Türkiye ile ilgili ön değerlendirme notunu açıkladı. IMF tarafından açıklanan notta göre Türkiye’de ekonominin fazla ısındığı, dış ilişkilerdeki gelişmelere bağlı olmak üzere ülkenin kırılganlığının artış gösterdiği, enflasyon oranlarının yüksek olarak devam edeceği, faizlerde artırıma gidilmezse 2018 yılının yüksek enflasyon oranları ile tamamlanacağı bildirilerek uyarı yapıldı.

IMF’nin Türkiye Notu Bu Kez Negatif Oldu

IMF adına değerlendirmeyi yapan Türkiye masası ekonomi uzmanlarının görüşünde oluşan değerlendirme notu oluşturulduktan sonra Uluslararası Para Fonu’ndaki direktörler kuruluna sunuluyor. Kurulun değerlendirme notunu incelemesinden sonra rapor açıklanıyor. Değerlendirmeyi yapan heyetin notunda yer alan tüm vurguların Türkiye adına negatif olduğu dikkat çeken detaylar arasında yer aldı. Daha önce yapılan gözden geçirme ve değerlendirmelerde genel olarak olumlu bir bakış sergileniyor, ancak buna rağmen risklerden bahsediliyordu. Son değerlendirme notunun ana temasını riskler oluşturdu. 2017 yılında

Yüksek Büyümeye Rağmen Kırılganlık Devam Ediyor

Türkiye’nin büyümesinin potansiyel büyüme rakamlarının oldukça üzerine çıkarak yüzde 7 civarına ulaşacağı, 2018 yılındaki büyümenin de yüzde 4 olarak gerçekleşeceğinin tahmin edildiği de IMF’nin Türkiye notunda yer aldı. IMF tarafından açıklanan gözden geçirme raporunun özet kısmında enflasyonla mücadele, para politikalarında sıkılaştırma, kefaletlerden, garantilerden doğan mali harcamalar, kamu ve özel sektör ortaklıklarından doğan ödemeleri kapsayan şartlı mali yükümlülükler, büyüme oranının yüksek olmasına rağmen enflasyon oranlarının ve cari açığın kırılgan olduğu gibi konular ile ilgili yorumlar yapıldı.

Cari Açık Türkiye için Bir Risk Oluşturuyor

IMF’nin Türkiye değerlendirme notunda ülkede büyümenin güçlü olmasına rağmen beklenenin oldukça üzerinde kaydedilmesinden dolayı dengesizlik işaretlerinin olduğu, yüksek enflasyon oranlarının süreceği, faiz artırılmadığı sürece 2018 yılının çift haneli enflasyon rakamları ile bitirileceğinin tahmin edildiği, cari açığın Türkiye için bir risk unsuru olduğu, ülke ekonomisine ihracatın ve turizmin olumlu katkılar yapıyor olmasına rağmen iç talebin güçlü olmasının, yüksek petrol fiyatlarının dış finansmandaki ihtiyacın yüksek olmasına yol açtığı da vurgulandı.