Ekonomi

İnşaat Demiri Fiyatları İçin Yeni Talep!

İnşaatçılar, yaşadıkları mağduriyet ile alakalı bir takım açıklamalarda bulunarak, ithalat vergisinin sıfırlanmasının inşaat demiri fiyatlarının düşürülmesi adına yeterli gelmemesinin akabinde en kısa zamanda bir tedbir alınmasının gerekli olduğunu ifade etti.

Bir takım ülkelerden ithal edilen inşaat demiri için uygulamada olan gümrük vergisi, 2018’in girmesi ile beraber sıfıra çekildi. Fakat gerçekleştirilen hamleler oldukça pahalı olan inşaat demirinin ucuzlatmaya yetmedi. İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) konu ile alakalı bir takım açıklamalarda bulunarak, yeni tedbirlerin alınması gerektiğini ifade etti.

Rekabet Kurumu Konuyla Yakından İlgilenmeli

Demir – çelik fiyatlarında gerçekleştirilen artışın durdurulması ve olması gerektiğini miktarda uygulanması gerektiğini dile getiren İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, ayrıyetten Rekabet Kurumu’nun da konu ile yakından alakadar olması gerektiğini, inşaat sektöründe bir kartelleşmenin gerçekleşip gerçekleşmediğini gözden geçirmesi gerektiğini belirtti.

Tahir Tellioğlu ayrıca açıklamalarında geçtiğimiz yılından başından bu yana yavaş bir şekilde yükselme gösteren, özellikle de demir fiyatları olmak üzere sektörde bir hayli çok kullanılan pek çok önemli malzeme için yüzde 70 civarında zam uygulanmasının, satışlar bakımından da durması noktasına gelen sektörü resmen bitirme aşamasına yaklaştırdığını ifade etti.

Fiyatlar İçin Acilen Yeni Önlemler Alınmalı

Demir – çelik malzemelerinin bir kilogram ücretinin yaklaşık olarak 3 TL’ye yakın bir seviyede olduğuna dikkat çeken İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu, 1 Ekim 2017 tarihi itibari ile yayımlanan yeni Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nin hemen hemen bütün Büyükşehir Belediyesinin kendi sınırları içerisindeki bölgesinde geçerli olacak biçimde düzenlenmiş olan hallerinin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının onayından geçmesinin ve Büyükşehirlerdeki İmar belirsizliğinin durma noktasında olan inşaat sektörüne ve kentsel dönüşüm çalışmalarına mani olduğunu açıklamalarına ekledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri