Ekonomi

İnşaat Sektörü Ölçülü Davranıyor!

Geçtiğimiz yılı “büyüme yılı” olarak tamamlayan inşaat sektörü, yılın ilk iki çeyreklik döneminde yüzde 5.6  ile 5.5 oranında, üçüncü çeyreklik dönemde ise yüzde ileri tarihe atılan talebin gerçekleşmesi sayesinde yüzde 18.7 oranında büyüme düzeyine erişti.

Türkiye ekonomisinin en önemli sektörlerinden biri olan inşaat sektörünün görüntüsü, KPMG Türkiye İnşaat Sektörel Bakış 2018 raporu sayesinde alındı.

Tapu Harcı ve KDV  İndirimi Satışları Artırdı

KPMG Türkiye İnşaat Sektör Lideri İsmail Önder Ünal konu ile alakalı olarak yapmış olduğu açıklamasında, geride bıraktığımız yıl konut satışlarının ilk 11 aylık sürede yüzde 6,5 oranında büyüme kaydettiğinin altını çizerek, tapu harcı ile KDV indiriminin bu satışlara büyük oranda katkı sağladığını dile getirdi. Geride bıraktığımız sene boyunca büyüme ivmesini sürdüren sektörün rekor bir büyüme ile yılı tamamladığını anımsatan Ünal, söz konusu bu rakamlarda hükümet tarafından yürütülen teşvik projelerinin etkisi olduğunu, sektöre negatif etki eden arz-talep dengesizliğinin bu yıl da sürmesi durumunda elde edilen büyüme ivmesinin kaybedilebileceğini dile getirdi.

İnşaat Sektörü Büyümesini Sürdürüyor

KPGM tarafından hazırlanan söz konusu bu rapora göre, inşaat sektörü büyüme eğilimini sürdürüyor. Bir önceki yılın tüm çeyreklik dönemlerinde, ekonomik büyümeyi de aşan bir performans sergileyen inşaat sektörü, geçtiğimiz yıl da aynı performansını devam ettirdi. Geçen yılın ilk 6 ayında yüzde 5.6 ile yüzde 5.5 oranında büyüme kaydeden sektör, üçüncü 3 aylık döneminde yüzde 18.7 oranında büyüme kaydederek 2014’ten bu yana en büyük büyümeyi gerçekleştirdi.

Öte yandan bu rapora göre söz konusu olan sektör, istihdama olan katkısını da aynı şekilde sürdürüyor. Geçyiğimiz Ağustos’ta ülkede istihdam edilen 28 milyon 828 bin kişi arasından 2 milyon 279 bini ise inşaat sektöründe iş buldu.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri