insaat-sektorunde-yasana-5-olumsuz-gelisme-aciklandi
Ekonomi

İnşaat Sektöründe Yaşanan 5 Olumsuz Gelişme Açıklandı!

Türkiye İMSAD tarafından inşaat sektöründe 2018 yılının ilk çeyreğinde 5 önemli gelişmenin yaşandığını açıkladı.

Sektör 2017 Yılında Yüzde 8.9 Büyüdü

Kısa adı İMSİAD olan Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği tarafından Mart 2018 Sektör Raporu açıklandı. İMSİAD’ın açıkladığı raporda inşaat sektöründe büyümedeki performansın artış gösterdiğine dikkat çekilerek 2018 yılının ilk üç aylık periyodunda sektörde yaşanan 5 önemli gelişmeye değinildi. Raporda 2017 yılı genelinde inşaat sektörünün yüzde 8.9 oranında büyüdüğü, bu performansı yukarı taşıyan en önemli etkenin geçen yılın üçüncü çeyreğinde kaydedilen yüzde 18.6 oranındaki büyüme olduğu, inşaat sektörünün 2017 yılının ilk çeyreğinde yüzde 5.2 oranında, ikinci çeyreğinde yüzde 5.5 oranında, dördüncü çeyreğinde de yüzde 5.8 oranında gerçekleştiği belirtildi.

İnşaat Sektöründe 1 yılda 2 Milyondan Fazla İstihdam Sağlandı

İMSİAD’ın raporunda ayrıca inşaat sektöründe sağlanan istihdamın sektörün büyüdüğünün ve geliştiğinin bir kanıtı olduğu, 2008 yılından bugüne kadar sektörde kademeli bir büyümenin gözlendiği, 2011 yılında 1.5 milyondan fazla kişinin istihdam edildiği, 2016 yılında bu sayının 1 milyon 980 bin kişiye yükseldiği, 2017 yılına gelindiğinde bu rakamın ilk kez 2 milyonu aşarak 2 milyon 95 bin kişiye ulaştığı bilgilerine de yer verildi.

Sektörde 5 Önemli Gelişme Yaşandı

İMSİAD’ın Mart 2018 Sektör Raporu’nda bu yılın ilk üç aylık döneminde inşaat sektörünün 5 önemli gelişmeyi yaşadığından, bu gelişmelerin yılın devamında da sürmesinin beklendiğinden bahsedildi. Rapora göre sektörü etkileyen 5 olumsuz gelişme şu şekilde sıralanıyor:

  • Konutlarda ve konut dışı yapılarda satın almalar ve kiralamalarda düşüş oldu. Konut satış rakamları bu yılın ilk çeyreğinde geriledi. Bankaların konut kredisi faiz oranlarının yüksek olması satışların düşmense etki etti. Döviz kurunun artması kiralamaların düşmesine neden oldu.
  • Türkiye’deki yeni inşaatların sayısında azalma oldu. Dolayısıyla mevcut inşaat işlerinde de azalma görüldü.
  • Müteahhitlerin ihtiyaç duyduğu işletme sermayesinde artış oldu.2018 yılında müteahhitler 3 farklı mali sıkışma yaşadı. Bunlar maliyetlerin artması, satışların yavaşlaması ve bankaların kredi verme konusunda istekli olmaması olarak sıralandı.
  • Kamu işlerinin devam ediyor olmasına rağmen ödemelerde azalma oldu. Kamu inşaatlarının sürüyor olmasına rağmen kamudan alınan ödemelerin hızı düştü.
  • İnşaat sektörünün genelinde ödemelerde ve tahsilatlarda vadeler önceki dönemlere göre uzadı.